in

Boğazdaki 60 Yalı Satışta !

37’si Anadolu, 23’ü Avrupa Yakasında

İstanbul Boğazı’nda bulunan yalılar, eşi benzeri olmayan güzellikleri ile Türkiye’nin dünyaca ünlü gayrimenkulleri arasında gösteriliyor. Boğazın her iki yakasında bulunan 600 yalının 366’sı tarihi eser niteliğinde. Beykoz’dan Sarıyer’e, Üsküdar’dan Arnavutköy’e kadar Boğaz hattında 60 satılık yalı bulunmakta. 13 milyon TL ile 440 milyon TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan yalıların 23’ü Avrupa, 37’si Anadolu yakasında.

Bazı yalılar isimleri ile satışa çıkarılırken, bazılarının satışı el altından büyük bir gizlilikle sürdürülüyor. Bunlardan bir tanesi de bankalara olan borçları sebebiyle işadamı Ünal Aysal’ın icradan satılması planlanan Les Ottomans Oteli şeklinde de bilinen Muhsinzade Mehmet Paşa Yalısı. Bu yalı için 3 bin 650 metrekare bahçe içerisinde 7 bin metrekare kapalı inşaat alanına sahip ve icradan açık artırma ile satışı için başlangıç fiyatı olarak 440 milyon TL kıymet biçildi.

Yalılarının isminin satılık olarak ortalarda dolaşmaması için yalılarını satışa çıkaran aileler gizlilik sözleşmeleri imzalıyor. O nedenle satıştaki birçok yalının ismine ne yazık ki ulaşmak imkansız.

Satılık yalılar arasında, 300 metrekare bahçe alanına sahip, bitişik nizam dört katlı asansörlü toplam kullanım alanı 400 metrekare olan tarihi eser vasfındaki Yeniköy’de bulunan bakımlı yalı için 110 milyon TL fiyat talep ediliyor.

Yalılara ilgi duyan kişiler daha fazla yerli yatırımcılardan oluşuyor. Yerli alıcıların talepleri çok belirgin. Oda sayısı, semt, aradığı manzara, rıhtım boyu, otopark, kargir veya eski eser vasfında gibi ölçütler..

Yabancı yatırımcıda ise konu biraz daha karışık hale gelebiliyor. Yurtdışından gelip İstanbul Boğazı’nda yaşamayı hedefleyen birisi için ne aradığını bilmek kolay değil. Çünkü hangi semt değerli, hangi semt kendisinin talebine yanıt verebilecek gibi konular onlar için belirsiz.

Yabancılar daha çok hiç bakım gerektirmeyen yalıları tercih ediyor. Yalıların Boğaziçi öngörünüm bölgesinde olması sebebiyle, yapım-onarım-bakım çalışmalarının belli bir işlem ve izne tabi olması caydırıcı nedenler arasında. Bu işler için işinin ehli mimarların ve ekiplerin tercih edilecek olması yabancılarda aşılması gerekli bir sorun algısı oluşturuyor. Bu nedenle hiç bakım gerektirmeyen yalılar onların tercih nedeni. Siyasi bazı olayların da etkisiyle alıcı ülkeler de değişim gösterebiliyor. Son dönemde Katar’ın İstanbul ilgisinin artığına dikkat çekiliyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, yalı piyasasında 2018 yılından itibaren özelikle yabancıların artan ilgisini gözlemlediklerini söylüyor.

Maya, boğaz hattındaki satılık gayrimenkullerin daha fazla döviz cinsinden satışa konu olduğuna işaret etti. “2018 yılı akabinde bir parça TL’den etkilenen bir piyasayı da görmeye başladık. Şu anda istenen rakamlar ile teklif edilen rakamlar arasında önemli farklılıklar olduğunu gözlemliyoruz. Döviz cinsinden yapılan satın alma tekliflerinde önemli bir düşüş söz konusu. Bu kadar sınırlı arzın olduğu bir piyasada işlem hızları yavaşlasa da yine de alım ve satıma konu olduğu görülüyor.”

Yalı piyasası da villa ve bahçeli konutlar gibi pandemi sürecinden kiralamalardaki artışla olumlu etkilenmiş durumda. Türk yatırımcılar, satılık veya kiralık olan her yalıda bahçeli ve geniş rıhtımlı daireleri talep ederek yalı piyasasını hareketlendirdi.

Doların artışı ile dolar bazında yalı fiyatları azaldı. Bu durum yabancılar tarafından yalıların tercih edilirliğini artıracak. Ancak yine de pandemi sebebiyle yalılara çok yoğun bir yabancı ilgisi bulunmuyor.

Ne düşünüyorsunuz?

172 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü, Tapuda Sahteciliğe Dair Uyarılarda Bulundu

Konut Kredisi Yeniden Yapılandırılabilir mi ?