in

Buca Metrosunun İhalesi Yapıldı

Buca-Üçyol Metro Hattı Projesi emlak piyasasını yakından ilgilendiriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek ve kent tarihinin en büyük yatırımı olarak gösterilen Buca-Üçyol Metro Hattı’nın ihalesi yapıldı. Proje, İzmir emlak piyasasını da yakından ilgilendiriyor.

Buca metrosu için yapılan ihaleye aralarında Çin, Azerbaycan ve ABD gibi ülkelerden katılımcıların da olduğu 8 firmanın teklif yaptığı ifade edildi.

İhale sonrası değerlendirmelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katılımcı sayısı ve ihaleye giren firmaların kuvvetli sermaye yapısına değinerek, “Bucalılara, İzmirlilere ve Türkiye’ye hayırlı, uğurlu olsun. İhaleyi en hızlı şekilde neticelendirerek Buca Metrosunun yapımına başlayacağız” şeklinde konuştu.

TEMMUZ AYINDA KREDİ SÖZLEŞMESİ İMZALANMIŞTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla hayata geçireceği Buca metrosu projesi için ilk kredi sözleşmesi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Temmuz 2021 döneminde imzalandı. Söz konusu kredi, 125 Milyon Euro tutarındaki dış finansman sözleşmesi hazine garantisiz, 4 senesi anapara geri ödemesiz olmak suretiyle toplam 12 yıla uzanan vadeye, 6 aylık Euribor + yüzde 3,20 faiz oranına sahip durumda.

11 İSTASYONDAN OLUŞUYOR

Buca-Üçyol Metro Hattı, 13.5 kilometre uzunluğa sahip olup 11 istasyon şeklinde planlandı. Proje, Üçyol İstasyonu – Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında yolcu taşıyacak. Projenin istasyonları ise şöyle olacak: Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule.

Ne düşünüyorsunuz?

94 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Devremülk Alacaklar İçin Yol Haritası

Faizsiz Bankacılık Sisteminde 0.69 Kar Payı Oranı İle Konut Finansmanı