in

Bursa’da 91 Mahalle ‘Kırsal Mahalle’ Statüsüne Geçiyor

91 mahalle ‘Kırsal Mahalle’ olarak belirlendi ve 4 mahallenin merkez mahalle statüsüyle devam edeceği kararlaştırıldı.

İnegöl Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Çarşamba günü 14.30’da Sani Konukoğlu Konferans Salonunda yapıldı. Belediye Başkanı Alper Taban Başkanlığında yapılan toplantıda, 1’i takrir olmak suretiyle 19 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Başkan Alper Taban, toplantının açılışında gündeme dair mesajlar verdi. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ilçe halkının Kurban Bayramını da kutlayan Taban, “Bayram öncesinde pandemi sebebiyle zor günler geçiren esnafımıza destek olmak amacıyla uyguladığımız kaldırım işgali yasağını esneteceğiz. Bu karar 10 Temmuz’da başlayıp bayramın 1’inci günü bitecek” dedi.

91 MAHALLE KIRSAL MAHALLE STATÜSÜNE GEÇİYOR

Konuşmanın sonrasında gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündemde bulunan bazı maddeler Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilirken bazı maddeler de İmar Komisyonuna havale edildi. İmar Komisyonundan gelen maddeler arasında bulunan kırsal mahalleler konusu masaya yatırıldı. 15 Nisan 2021 tarih ve 31455 sayılı resmi gazetede yayımlanan kırsal mahalle ve yerleşik alan yönetmeliği doğrultusunda İnegöl sınırlarında bulunan kırsal mahallelere yönelik sınır belirleme çalışması yapıldığı belirtilen maddede, 2014 yılında Büyükşehir yasasıyla köyden mahalleye dönüşen toplam 91 mahallenin ‘Kırsal Mahalle‘ statüsü kazanması için ilk adım atıldı. İmar, Plan Bütçe ve Tarım Komisyonlarının ortak yürüttüğü çalışmayla alınan karar neticesinde beldeden dönüşen 4 mahallenin merkez mahalle, köyden dönüşen 91 mahallenin de Kırsal Mahalle olması adına komisyonların aldığı karar, meclis üyelerinin de onayı ile kabul edildi. Mecliste alınan bu kararla, mahalleye dönüşen köylere ‘kırsal’ statüsüne geçme hakkı için ilk adım atılmış oldu. Konunun bu kararla Bursa Büyükşehir Meclisinde gündeme gelerek nihai kararın çıkacağı belirtildi.

Böylece kırsal statüye geçen 91 mahallede su kullanım bedeli en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçemeyecek. Zirai amaç için kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf olacak. Ticari amaç için kullanılan bina ve araziler için vergi oranı yüzde 50 indirimli uygulanacak.

BELEDİYENİN KİRA ALACAKLARI ERTELENDİ

Öte yandan, meclisin 17’nci maddesinde de pandemi bundan dolayı belediyeye ait kira alacaklarının ertelenmesi konusu görüşüldü. Gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Böylece belediyenin 3,5 milyon TL kira alacağı 3 ay ertelendi.

Ne düşünüyorsunuz?

94 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi Hizmete Açıldı

10 Yıllık Sorun Çözülüyor !