in

Çeşme’de Rumlardan Kalan Otel Restore Edilecek

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tarihi bina turizme kazandırılıyor.

Başkan Oran, yıllardır atıl durumda bulunan ve unutulmaya yüz tutmuş Akdeniz Oteli binasının sahiplerine çağrı yaptı. “Cumhuriyet Meydanı’nda, Rumlar’dan kalan eski Akdeniz Oteli’nin tarihi binası var. Burası için inşaat ruhsatı verildi ancak sahipleri adım atmadı. Sahipleri bir adım atmazsa biz Çeşme Belediyesi olarak burayı kamulaştırıp turizme kazandıracağız.”

Bu ifadeler üzerine harekete geçen bina sahipleri, restorasyon çalışmalarını başlattı.

Çeşme’nin çehresini değiştiren projelere imza atan Başkan Oran, “Açılışını geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiğimiz, şehrimizin kalbi Cumhuriyet Meydanı’nı büyük bir özenle yenileyerek, Avrupa standartlarına uygun hale getirdik. Meydanımız modern ve çağdaş görünümüyle Çeşmemiz’e çok yakıştı. Yine burada Osmanlı Dönemi’ nden kalan, çeşitli amaçlarla kullanılan Gümrük Binamızı restore ederek Çeşme Kent Müzesi olarak ilçemize tekrar kazandırıyoruz” dedi.

“Tarihi değerlerimize sahip çıkıyoruz”

Akdeniz Oteli’nin yenilenme çalışmaları hakkında konuşan Oran, “Belediye binamızın yanında bulunan ve yıkılmak üzere olan Akdeniz Oteli’nin restore edilmesi için sahiplerine yaptığım çağrı cevapsız kalmadı. İnşaat ruhsatı verilen binayı yenilemek için harekete geçtiler. Daha önce de belirttiğim gibi bu hususta bir adım atılmasaydı biz üzerimize düşeni yapacaktık. Bina sahiplerine bunun dışında teşekkür ediyorum, tarihi değerlerimize sahip çıkmanın mutluluğunu yaşıyorum. Dilerim en kısa zamanda yenileme çalışmaları tamamlanıp turizme de kazandırılır. Çeşmemiz’e hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

83 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Yeni Bir Projeyi Hayata Geçiriyor

Kira Artış Oranı Ekim 2021