in

CHP Milletvekilinden Banker Krizi Benzetmesi

“Bu saadet zinciri modelidir. Zincir bir yerden koparsa sistemin tıkanması kaçınılmaz bir noktaya gelir ki asıl felaket o zaman olur.”

Konut hayali kuranlara faizsiz konut edindirme taahhüdünde bulunan şirketlerin düzenlediği kampanyalar “TOKİ’ye rakip oldular’ dedirtiyor. Kısa sürede ucuz konut vadeden bu kampanyalardan dolayı 1980’lerde yaşanan banker krizine benzer bir skandalın patlamasından da endişe ediliyor. Nitekim, şirketlerin çoğu konut üretmediği gibi kampanyaya katılan vatandaşın sahip olacağı eve dair de muğlak ifadeler kullanmayı tercih ediyor.

Yasa Kabul Edildi…

Faizsiz konut ve araç edindirme sistemi uzun yıllar sonra Meclis’te kabul edilen kanun ile yasal çerçeveye kavuştu. Ancak sistem sıkı denetlenmediği taktirde yeni krizler yaratma potansiyeli taşıyor. Bu model ile vatandaşı konut ve otomobil sahibi yapacağını iddia eden firmaların kampanyaları da sisteme duyulan kuşkuların artmasına neden oluyor. Son olarak bir şirketin ayda 1.500 liralık taksit ile 10 ayda konut sahibi yapmayı taahhüt eden ilanları tartışmanın büyümesine neden oldu. Düşük fiyatları ile adeta TOKİ‘ye rakip olan bu firmaların konutları nasıl teslim edeceği merak uyandırdı. İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, faizsiz konut sistemi ile ayda 1.500 lira taksit ödeyerek 10 ayda vatandaşa konutları teslim edeceğini iddia eden firmanın ilanına tepki gösterdi.

Banker Krizine Benzetildi

Tasarrufa dayalı finans modeli ile konut ve otomobil edindiren şirketlere karşı uyarılarda bulunan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak da “Bu saadet zinciri modelidir. Zincir bir yerden koparsa sistemin tıkanması kaçınılmaz bir noktaya gelir ki asıl felaket o zaman olur” dedi.

Bu modelde şirketler kaynak problemi yaşadığında yine vatandaşın mağdur olacağını söyleyen Budak, “Hassasiyetle izlenmezse 1980’li yılların başlarındakine benzer bir banker krizi mağduriyeti yaşamak kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

Projeyi Göstersinler

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, sosyal medya ağı Twitter’dan yaptığı paylaşımda “10 ayda 15.000 lira ödeyip konut sahibi olmak ne güzel ! İlanı verenler evlerin nerede olduğunu ve planlarını TBMM’deki ofisime iletiversinler” paylaşımı yaptı. Çıray’ın açıklamalarına cevap veren bir kullanıcı, “Sayın vekilim, 15.000 TL ilaveten ayda 3.000 TL civarı bir ödemeyle 60 ay 70 ay ara ödemeler, ortada daire de yok. 15.000 TL komisyon. Saadet zinciri. Her an insanların mağduriyeti kaçınılmaz” paylaşımı yaptı. Başka bir kullanıcı ise “Tapuyu vermiyor 20 yıl taksit peşinat ödüyorsun, tapu o zaman ! Tabi 20 yıl sonra sahibini bulabilirsen ! Tosuncuk gibi paraları alıp gidecekler” şeklinde konuştu. Diğer bir kullanıcı ise “Desene sürüler ders almadı. Yakında yandım Allah türküleri söylerler” ifadelerini paylaştı.

Ne düşünüyorsunuz?

118 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kuşadası’nda 22 Dönümlük Yeşil Alan İmara Açıldı

620 Bin Riskli Yapı Dönüştürüldü