in

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’ndan Yeni Açıklama

İnşaat sektörü ile çimento sektörünü karşı karşıya getiren fahiş zamlardan dolayı başlayan boykotun yankıları devam ediyor.

Çimento sektörü ve inşaat sektörü arasında patlak veren krizin yankıları devam ediyor. Çimento fiyatlarına yüzde 200 zam yapılması karşısında İMKON öncülüğünde inşaat sektöründe boykot kararı alınmıştı. Türkiye’de birçok inşaat durmuş ve bu inşaatlarda çalışan işçiler de çalışamaz hale gelmişti.

600 BİN İNŞAAT İŞÇİSİ İŞTEN ÇIKARILABİLİR

İnşaat sektörü temsilcileri boykotu uzatma yönünde karar alabileceklerini belirtirlerken 600 bin inşaat işçisinin işsiz kalması gibi bir riskin olduğunu da belirtiyorlar. İnşaat sektörü temsilcileri bu hususta sorumluluğun fahiş fiyat artışları yapan çimento sektöründe olduğunu düşünüyor.

ÇİMENTO SEKTÖRÜNDEN SAVUNMA

Çimento sektörünün temsilcileri de yaşanan bu gelişmeler neticesinde yeni bir açıklamada bulundular. Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) üst düzey yetkilisi tarafından yapılan açıklamada çimento maliyetlerindeki artışlara dikkat çekti. Döviz kurlarındaki meydana gelen artıştan dolayı ithal enerji fiyatlarının yüzde 270 zamlandığını söyleyen üst düzey yetkili bu yükselen maliyetlerin sadece bir kısmını çimento fiyatlarına yansıttıklarını belirtti.

MALİYET ARTIŞININ TAMAMINI FİYATLARA YANSITMADIK

Çimento sektörünün üst düzey temsilcisi maliyet kalemlerinde meydana gelen artışlara değinerek, “Artan maliyetlerimizin tamamını çimento fiyatlarına yansıtamadık. Biz böyle bir fedakarlık yapılırken toplum önüne atılmamız doğru değil. Çimentonun bir de nakliye boyutu var. Orada da maliyet artıyor. Çimento üretim maliyetleri içerisinde dövize bağlı enerjinin maliyeti yüzde 80’e ulaştı. Bundan dolayı da kur arttıkça maliyet de yükseliyor.” dedi.

AKARYAKITA DA BİZ Mİ ZAM YAPTIK ?

Çimento sektörünün sorumluluk aldığını belirten üst düzey yetkili, “Tekrar ifade ediyorum. Bizim yapmamız gereken maliyet artışı zamları fiyatlara yansıtılmamıştır. Yalnızca bir kısmını fiyatlara eklemek zorunda kaldık. Nakliye ve bayi karı gibi kalemlerde fiyat artışları olmuş. Bundan biz sorumlu tutulamayız, bunun denetimi tamamiyle bizim dışımızda oluyor. Bugün nakliye fiyatları ton başı 100 TL’ye çıkmış. Akaryakıta da biz mi zam yaptık ?” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

94 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

25 İlde Bulunan 235 Arsa Açık Artırma İle Satılacak

Analistlerden Emlak Balonu Konusunda Uyarı