in

Dünya Nüfusunun Beşte Biri Kuraklıktan Etkilenecek !

İspanya Jeoloji ve Madencilik Enstitüsü Uyardı…

İspanya’da yapılan araştırmaya göre, insanların yer altı suyu kaynaklarına yaptığı tahribat sebebiyle 2040 yılında çoğu Asya’da olmak suretiyle yaklaşık 635 milyon kişi, yani dünya nüfusunun beşte biri susuzluktan önemli oranda etkilenecek. Yer altı su kaynaklarının tahribatı yeryüzünde çökmeleri de beraberinde getirecek.

İspanya Jeoloji ve Madencilik Enstitüsü, gelecekte artan kuraklık nedeniyle kaynak azalmalarının daha sık meydana geleceğini ve küresel nüfus arttıkça medeniyet üzerinde daha büyük etkiye sahip olacağı konusu ile ilgili uyardı.

Enstitünün yaptığı araştırma ile kuraklığın ortaya çıkarttığı arazi çökmesinin, tipik olarak yüksek nüfus yoğunluğu olan, su stresi yaşayan alanlarda en sert biçimde görüldüğü tespit edildi.

İspanya Jeoloji ve Madencilik Enstitüsü’nden Gerardo Herrera-García ve ekibi, yaptıkları çalışmada, yeraltı suyunun tükenmesinin 34 ülkeye yayılmış 200 farklı yerde arazi çökmesine yol açtığını belirledi.

Araştırma ekibi, potansiyel çökmenin ölçülmesi ve sistematik olarak taşkın risk analizlerine ve ilgili azaltma stratejilerine dahil edilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Genel olarak, potansiyel evrensel çökme sonuçları, yetersiz biçimde belgelenmiş çökme olaylarının mekansal kapsamını daha iyi tanımlamak, yeraltı suyu tükenmesinin meydana geldiği her yerde potansiyel çökme etkilerini engellemek, bilinmeyen çökme alanlarını keşfetmek ve çökmelerin sel riskini artırabileceği alanları daha iyi saptamak için yararlı olabileceği kaydedildi.

20 Yıl İçinde Çökebilir

Ekip araştırmanın ışığında, dünya çapında çökme riskini tahmin etmek için insan faaliyetleri gibi etkenleri ihtiva eden bir model geliştirdi. Önümüzdeki 20 yıl içinde dünya nüfusunun beşte birinin çökme riski altında olabileceği uyarısının yanı sıra, bu 635 milyon kişinin çoğunun Asya’da bulunduğu da ortaya çıktı.

Sel, kuraklık ve su stresi gibi su risklerini inceleyen WRI, 189 ülkede her üç problemin ne kadar yüksek olduğunu gösteren liste hazırladı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika en yüksek risk ihtiva eden bölgeleri temsil ederken, krize en yakın 12 ülke bu bölgelerde bulunuyor. Katar, İsrail ve Lübnan, ilk üç sıradaki ülkeler.

Türkiye ise yüksek taban suyu stresi listesinde Suriye’nin sonrasında 32’inci sırada bulunuyor. Avrupa, Amerikalar, Afrika ve Ortadoğu’dan ülkelerin bulunduğu kategoride Türkiye ile birlikte 27 ülke bulunuyor.

Ne düşünüyorsunuz?

199 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arsa Ekspertiz Raporu Nedir ?

Kanal İstanbul İle İlgili Gelinen Son Nokta…