in

Cambridge Sürdürülebilirlik Komisyonu : “Dünyanın En Zenginleri Hayatlarını Değiştirmeli”

Raporda, konut izolasyonlarına da özel önem atfediliyor.

İngiltere merkezli Cambridge Sürdürülebilirlik Komisyonu’nun raporuna göre, iklim değişikliğiyle mücadele için dünyanın en zenginlerinin yaşam tarzlarını köklü şekilde değiştirmeleri gerekiyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine dayandırılan raporda, dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesiminin, en fakir yüzde 50’nin iki katı karbon salımına yol açtığı belirtiliyor.

Raporda “kirletici elit” olarak anılan en zengin yüzde 5’lik kesim, 1990-2015 yılları arasındaki karbon emisyonu artışının yüzde 37’sinden sorumlu.

Raporu kaleme alan komisyon, SUV tipi araç kullananlara ve çok sık uçuş yapanlara davranışlarını değiştirme çağrısı yapıyor. Raporda konut izolasyonlarına da özel önem atfediliyor.

Cambridge Sürdürülebilirlik Komisyonu’nun raporu, bireylerin çevre ile ilgili davranışlarını inceleyen 31 araştırmacı tarafından hazırlandı. Heyete, karbon salımıyla mücadeleyi artırmanın en etkili yolunu araştırma görevi verildi.

Raporun özel olarak zengin kesimlerin yaşam tarzını vurgulamasına dair eleştiriler, karbon salımını azaltmanın en iyi yolunun teknolojik gelişmelerle olacağını savunuyor.

Ancak raporun baş yazarı, Sussex Universitesi’nden Prof. Peter Newell, “Teknolojik iyileştirmelerden ve daha verimli ürünlerden yanayız. Ama daha kuvvetli bir eyleme ihtiyaç duyduğumuz da açık. Çünkü karbon salımı gittikçe artıyor. Aşırı tüketimi kısmamız gerekiyor ve bunun en doğru başlangıç noktası, kirletici elitin aşırı tüketimi” dedi.

Prof. Newell en zenginlerin karbon salınımında en büyük etkiye sahip olduğuna işaret ederek, şöyle dedi:

“Bu insanlar en çok uçuş yapan, en büyük arabaları kullanan ve en büyük evlerde oturan kişiler. Evlerini rahatça ısıttıkları için izolasyonun iyi olup olmadığıyla pek ilgilenmiyorlar. Ancak isterlerse en iyi yalıtıma veya güneş panellerine sahip olabilirler.”

Prof. Newell, iklim değişikliğiyle mücadelede herkesin ortak çabanın parçası olarak hissetmesi gerektiğini, zenginlerin daha az tüketmesinin örnek olmak bakımından önemli olduğunu kaydetti:

“Uçak kullanımı fazla olan zenginler, çevreye verdikleri zararı ağaç dikme projeleri ve benzeri faaliyetlerle telafi etmeyi düşünebiliyor. Ancak bu projelerin ne kadar faydalı olduğu son derece tartışmalı.

“Zenginlerin az uçması, az araba kullanması gerekiyor. Elektrikli bir SUV araca sahip olsalar bile bu, enerji sisteminde gedik açıyor.”

Ne düşünüyorsunuz?

171 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

12 Günde 170 Ev Karantinaya Alındı !

Las Vegas’ta ‘Çim’ Yasağı…