in

Dünyanın İlk Tapu Senedi Mardin’de Bulundu !

En eski tapu, bir araziye ait.

Dünyanın ilk yazılı arazi tapu senedi Nusaybin İlçesi’ne 4 kilometre mesafede bulunan Gırnavas Höyüğü’nde yapılan kazı çalışmalarında bulundu. Asur Dönemi’ne ait çivi yazısı ile yazılan tableti çözen Mardin Müzesi arkeologları, tabletin bir arazi tapusu ve satış sözleşmesi olduğunu ortaya çıkardı.

2 Bin 800 Yıl Öncesine Ait Bahçenin Satış Sözleşmesi

Arkeolog Mesut Alp, dünyanın ilk tapu senedi hakkında şu bilgileri verdi: “Bu çivi yazılı tabletin bizim açımızdan önemi şuradan geliyor. Yeni Asur Dönemi diye tabir ettiğimiz milattan önce 7–8. yüzyılda bir meyve bahçesinin satış senedidir. Yani günümüz Türkçesi ile söylemek gerekirse bu adamlar 3 bin yıl önce bir satış sözleşmesi vermişler. Mezopotamya bölgesinde bulduğumuz dünyanın en eski tapu senedidir. Burada Sarri ismindeki babanın 3 oğluna ait içindeki meyvelerle birlikte meyve ağaçlarının yer aldığı Nabulu ismindeki kentin kuzeyindeki nehrin hemen kenarındaki bir meyve bahçesini, İstarnadin ismindeki bir adama sattığı bir sözleşmedir. Burada 4 tane diğer adamın mühürleri ile şahitlik yapmaları söz konusudur. Zaten 2 bin 800 yıl öncesine gittiğimizde Nusaybin’in eski isminin Nabulu olduğunu da biliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Mardin müzesinde sergilenen dünyanın ilk oyuncak araba, tapu senedi ve sözleşme tableti ile ilgili bilgi veren Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay, 7500-5000 yıl önce pişmiş topraktan yapılmış oyuncak arabanın günümüz araba şekillerine çok benzediğini ve bir traktör görüntüsü verdiğini ifade etti. Oyuncak arabanın yanısıra farklı kazılarda aynı dönemlere ait bebek figürleri ve ses çıkaran kuş görünümlü düdüklerin de ortaya çıkarıldığı bilgisini veren Beliktay, Gırnavas Höyüğü’nde bulunan tapu senedi tabletinin toprak altında çok iyi korunduğu için üzerindeki metnin bozulmadığını belirtti. Çamur üzerine çivi yazısı ile yazı yazıldıktan sonra o döneme ait özel bir fırında pişirildiğini kaydetti.

Mardin’in Tarihi Geçmişi Her Geçen Gün Daha da Eskiye Gidiyor

Müzede Mardin’in yanında, Batman, Siirt ve Şırnak’ta bulunan eserlerin de sergilendiğini hatırlatan Beliktay, son dönemde yapılan kazılarda bulunan tapu senedi ve oyuncak arabanın dünyada bir ilk olmalarının ayrı bir öneminin olduğunu ifade etti. Yapılan kazılarda bulunan eserlerle Mardin’in tarihi geçmişinin her geçen gün daha da eskiye gittiğini ifade eden Beliktay, Üniversite kampüsünde yaptığımız arkeolojik kazılarda Mardin tarihinin ilkel dönemlerinde bile yaşam olduğu ortaya çıkarıldı. Burada bulunan taşlar ile Mardin tarihinin 10 bin yerine 100 bin yıl öncesine kadar gittiğini ortaya çıkardık. Burada yapılan kazılar ile ilgili olarak önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı bir açıklama yapacağız şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

254 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İnşaat Faaliyetleri İçin Yeni Düzenleme

Depreme Karşı Alınabilecek Önlemler Masaya Yatırıldı