in

Emlak Danışmanlarını 2021’de Neler Bekliyor ?

1 Ocak 2021’den itibaren onlar için neler değişecek ?

15041 kişinin katılımı ile Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından yaptırılan, “Türkiye Hane Halkı Finansal Algı ve Tutum” Araştırmasında Türk Halkı’nın en memnun olduğu yatırım aracı % 81 ile yine Gayrimenkul oldu.

Gayrimenkul her zaman önemli ve kıymetliydi. Fakat bu ciddi yatırımlara aracılık edenlerin toplumdaki algısı bilhassa Anadolu illerinde çok olumsuzdu maalesef. Yeni dönemde bu algıyı yok edecek düzenlemeler hayata geçirilecek.

14 Ekim 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile bu yönetmeliğin tüm maddeleri 1 Ocak 2021 yılından itibaren uygulanacak.

Emlak alımının ciddiyeti ölçüsünde emlak danışmanlarında da belli nitelikler aranacak. Yeni dönemde Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmayanlar bu işi yapamayacak.

Alıcılar açısından emlak danışmanlarının alıcıya doğru bilgi verme sorumluluğu olumlu bir gelişme. Yaş, metrekare, altyapı bilgisi, mülkiyet ya da nitelik bilgisi, ruhsat, imar durumu, konum bilgisi gibi önem arz eden birçok bilgiyi doğru vermeyen danışmanlar sicil numarasıyla Ticaret Bakanlığına şikayet edilebilecek. Yetkilendirme sözleşmesi olmayan portföyler ilan portallarına kesinlikle atılamayacak.

Danışmanlarda en az lise mezuniyeti ve belli bir süre deneyim şartı aranacak. Eğitim ve mesleki sorumluluk ön planda tutulacak.

Bugüne kadar, meslekte zincir şirketler dışında eğitim maalesef pek önemsenmedi. Bundan sonra danışmanların eğitimi de oldukça önemli hale geldi. Emlak danışmanının; bölge uzmanlığı, insan uzmanlığı ve konu uzmanlığı olması gerekiyor. Sektörde artık sürekli öğrenme ile bilgi sahibi çalışanlar özgüven sahibi danışmanlarla daha fazla karşılaşacağız.

Emlak danışmanları bireysel olarak ta kendilerine hedef koyarak ve bu hedeflerini yazarak, yazdıklarını yakınlarına anlatarak kendilerini taahhüt altına sokmalı ve beynin bu taahhütünü ezberlemesini sağlamaları gerekiyor.

Bir emlak danışmanı için sadece mülk bilgisi yeterli değil. Bunun yanında insan olarak ta zenginleşen, yeni bilgilere, becerilere, alışkanlıklara sahip, doğruları sabırla yapmaya devam eden nitelikli danışmanlarla daha çok karşılaşacağız.

Artık alıcı ve satıcının problemini çözen, doğru ekspertiz yapan, kriz yönetebilen, ben yeterliyim demeden öğrenmeye aşık, sürekli hizmet üreten, çalışkan danışmanlar daha fazla kazanacak. Emlak danışmanları gayrimenkul işinin ciddi bir iş olduğunu anlayıp mesleklerine ciddiyetle yaklaştıklarında, kendilerine, gelişimlerine değer verdiklerinde alıcı ve satıcılar tarafından yetkilendirme konusunda da hiçbir problem yaşamayacaklardır.

Ne düşünüyorsunuz?

178 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TÜİK Konut Satış İstatistikleri Kasım 2020

Gayrimenkul Sektörü Durgunluğu ve Hızı Bir Arada Yaşadı