in

Emlak Danışmanlarının Bildirimi

Son Tarih 28 Şubat 2021

Emlak Danışmanlarının Bildirimi Başladı

TTBS sisteminde yapılan son düzenleme ile yetki belgeli işletmeler artık emlak danışmanı bildirimlerini de yapabiliyorlar.

Taşınmaz ticaretine dair usul ve esasların düzenlenmesi amacıyla hazırlanan TTBS (Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi) sisteminde yeniliklerin devam ettiğini söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Geçen hafta sözleşmeli işletmelere dair bildirim sistemi aktif hale gelmişti. Bu hafta başı itibarı ile de emlak danışmanlarının bildirim sistemi devreye alındı. Buna göre işletme sahipleri sistem üzerinden sigortalı çalışanlarını ve kendilerini TTBS sistemine girebilecekler. Bildirim için son tarih ise 28 Şubat 2021” dedi.

Bildirim Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özelmacıklı, emlak işletmelerinin danışman bildiriminden önce dikkat etmeleri gereken hususlara da dikkat çekti. “İlk olarak bildirilecek danışmanın yönetmelikte belirtilen adli sicil şartlarını taşıyıp taşımadığına dikkat edilmeli. Sonrasında emlak danışmanı ile işletme arasında bir iş sözleşmesi yapılmış olmalı ve mutlaka gerekli evrakların alındığı bir personel dosyası oluşturulmalı. Ayrıca bildirim yapılacak danışmanları emlak ve emlak yönetimi gibi bir bölümden mezun değiller ise, Seviye 4 veya Seviye 5 mesleki yeterlilik belgelerinin de olması gerektiği unutulmamalı” dedi.

Danışman ve Sözleşmeli İşletme Karıştırılmamalı

Altın Emlak Genel Müdürü, yönetmelik kapsamında emlak işletmelerinde çalışanların, emlak danışmanı veya sözleşmeli işletme sahibi olarak satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunabileceklerini söyledi. “Emlak danışmanı işletmede iş sözleşmesi ile sigortalı olarak çalışan satış ve pazarlama personelidir. Sözleşmeli işletme ise o işletmenin iş yerinde taşınmaz ticaretiyle iştigal eden esnaf ve sanatkar işletmeleri ile ticari işletmelere verilen isimdir. Sözleşmeli işletmeler işletmenin altında ayrı bir yetki belgesine sahip olurken, sigortalı çalışan kişiler ise emlak danışmanı olarak işletmenin yetki belgesini kullanıyorlar. Danışmanlar kendileri sözleşme yapamıyorlar ancak sözleşmeli işletmeler, onaylı olarak yapabiliyorlar” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

181 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tapu Müdürlüklerine Gidilmeden Yüz Binlerce İşlem Yapıldı

Konya Kulu’da 50 Adet Arsa İhalesi…