in

Emlakçılar Durumdan Şikayetçi !

“ Devlet Esnafları Ayırmamalı ”

Emlakçılar, koronavirüs vakalarındaki artış ile kapsamı genişletilen kısıtlamaların sonrasında mağdur olan esnaf için açıklanan yeni destek paketinde yer almamaları sebebiyle paketin yeniden gözden geçirilmesini ve bu meslek grubunun da yardımlardan faydalanan sektörler arasında olmasını talep ediyorlar.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri aksayan esnafa üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750, diğer illerde ise 500 Lira kira desteği gerçekleşecek.

Lokantacılardan kuaförlere, taksicilerden dolmuşlara, terzilerden oto tamircilerine kadar birçok farklı meslek grubu yardımlardan faydalanacak.

1 Milyon 200 Binden fazla kişiyi içine alan bu yardımlardan istifade edemeyecek olan emlakçılar ise bu durumdan şikayetçi.

“DEVLET, ESNAFLARI AYIRMAMALI”

Emlakçılar, mağdur olan tüm esnafın yardımlara erişebilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu doğrultuda Eskişehir Emlak Komisyoncuları (EEKO) Başkanı Gazi Çelik, “Biz de bu ülkenin esnafıyız, tarih boyunca vergi veriyoruz” diyerek sürecin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Çelik, “Cumhurbaşkanımız esnafa bir paket sundu. Maalesef bizim sektörümüz bu paketin içindeki sektörler arasında yer almadı. Ama bizim esnafımız da beklenti içinde. Bütün üyelerimiz bize telefon açarak konu ile ilgili bilgi almak istiyorlar.

Emlakçılar arasında mağdur olanların sayısı oldukça fazla. Yetkililerimizden; yardımın kapsamının yeniden gözden geçirilmesini, emlakçıların da bu pakete alınarak destek verilmesini talep ediyoruz.

Biz de ofislerimizi kapatıp gitmek zorunda kaldık. Gelir vergisi mükellefi esnaflarımız arasında bir ayrımcılık yapılmadan bütün esnaflara yardım edilmeli. Bizim esnafımız da mağdur” ifadelerini kullandı.

“BİZ BU DEVLETİN ESNAFI DEĞİL MİYİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destek paketini açıklamasının sonrasında üyelerin sürekli kendisini aradığını kaydeden Başkan Çelik, ifadelerine şu şekilde devam etti:

“Üyelerimiz ‘Biz bu imkanlardan faydalanamıyor muyuz ? Biz bu devletin esnafı değil miyiz ? Biz bu devlete vergi vermiyor muyuz ?’ gibi serzenişlerle talepte bulunuyorlar. Ayakta durmaya çalışan esnaflarımızın devletten yardım alamaması çok büyük zorluklara neden oluyor.

Yılbaşının gelmesiyle ofislerini kapamak isteyen çok fazla mağdur esnafımız var. Esnaflarımız altı ay ötelemeli, uzun vadeli kredi yardımları gibi yardımlar bekliyorlar. Bazı esnaflarımız bu desteklerle ofislerini kapatmadan en azından ayakta durabileceklerini söylüyorlar. Hiç değilse bunun için imkan sağlanılabilir diye düşünüyorum.”

Öğrenci şehri Eskişehir’de, pandemi şartlarında emlakçılık yaparak ayakta durmanın mümkün olmadığını söyleyen 80 yaşındaki tecrübeli emlakçı Hamza Aydoğan da sıkıntı içerisinde. Tüm esnafların eşit olduğunu ve bir amme hizmeti verdiğini ifade eden Aydoğan, ‘o’ ya da ‘bu’ diye ayrım yapmayı doğru bulmadığını ifade etti.

“Tüm esnaflar gibi bize de çam sakızı çoban armağanı bir şeyler verilmeliydi. Bence mevcut durum yanlış, herkes mağdur. Ben emekliyim, emekli maaşım olmasaydı yalnızca bu iş ile geçinmeye çalışsaydım geçinemezdim. her şey cepten gidiyor, dört aydır iş yapamıyorum. Ama ilerisi umuttur deyip bekliyoruz.”

Ne düşünüyorsunuz?

195 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Burçlara Göre Ev Dekorasyon Önerileri

Otopark Yönetmeliği’nde Verilen Süre Yeniden Uzatıldı