in

En Çok Konut Satılan İlçeler

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2020 yılında en çok konut satılan ilçeler…

TÜİK tarafından açıklanan verilerden elde edilen bilgilere göre 2020 yılında en çok konut satılan il ve en fazla konut satılan ilçeler belirlendi. 2020 yılına düşen faiz oranları ile oldukça iyi bir giriş yapan konut sektörü pandemi sebebi ile büyük bir daralma yaşamıştı. Haziran ayında Türkiye yeni normale geçiş yapmış, bu süreçte kamu bankaları da destek kredisi paketlerini devreye almıştı.

Haziran ayında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan 1 yıl ertelemeli, düşük faizli konut kredisi kampanyası ile konut sektörü biriken talebin de etkisi ile adeta patlama yaşamış, Haziran ayında verilen ucuz kredi desteği ile artan konut satış rakamları Temmuz ayında Cumhuriyet tarih rekorunu kırarak tüm dönemlerin en yüksek rakamına ulaşmıştı.

EN ÇOK KONUT SATILAN İLÇE ESENYURT

Açıklanan rakamlara göre nüfusu 150 binden daha fazla olan ilçeler arasında 2020 yılında en fazla konut satışı yapılan ilçe İstanbul Esenyurt oldu. 36 bin 234 adet konutun satıldığı Esenyurt ilçesi büyük bir rekor kırarken 2020 yılında konut satışı sıralamasında ikinciliği ise Ankara’nın Çankaya ilçesi 27 bin 278 adet konut satışı ile elde etti.

ANKARA İLÇELERİ DİKKAT ÇEKTİ

Ankara Keçiören ilçesi ise toplam 25 bin 238 adet konut satışı ile Türkiye’de en çok konut satışı yapılan 3. ilçe oldu. En çok konut satışı yapılan ilçeler sıralamasında Ankara ilçeleri dikkat çekti. İlk 10 içerisine Ankara Çankaya, Keçiören, Mamak, Etimesgut, Yeni Mahalle ilçeleri yer aldı. İlk 10 içerisine Türkiye’de en çok konut satışı yapılan İstanbul’dan tek bir ilçe eklenirken, Antalya, Bursa, Konya ve Gaziantep gibi büyükşehirlerden de yine birer ilçe listede yer aldı.

Ne düşünüyorsunuz?

183 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

2021 Hedefi 11 Milyar Lira

Binalara Yağmur Suyu Toplama Zorunluluğu Getirildi