in

Ethem Sancak’ın Yeğenine Arazi Tahsis Edildi !

Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla yayımlanan karara göre; iktidara yakınlığı ile bilinen iş insanı Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’a İstanbul’da 172 bin metrekarelik arazi verildi.

Kararda, “İstanbul ili, Silivri ilçesinde bulunan ve ekli haritada sınırları gösterilen alan, Maxicells İlaç Sanayi Anonim Şirketine münferit yatırım yeri olarak tahsis edilmiştir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına söz konusu yatırımcı tarafından ödenecek tutar, sabit yatırım tutarının binde biri olarak belirlenmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

2017 yılında Murat Sancak ; Kızılay, Sağlık Bakanlığı ve SGK ile ‘plazmadan yerli ilaç üretme tesisi kurmak’ için protokol imzalamıştı. 10 Milyon TL sermayesi olan, Sancak’a ait Maxicells şirketi tarafından hazırlatılan proje tanıtım dosyasında Silivri’deki araziye yapılacak fabrikanın maliyetinin 4.7 milyar TL’yi bulacağı ifade edilmişti.

Aynı firmanın; Avrupa’dan Türkiye’ye bir yıldan az kullanım ömrü olan kan ürünü sokulmasının yasak olmasına karşın; proje kapsamında kullanım ömrü üç ay olan ürünleri ithal ettiği ortaya çıkmıştı.

Şirket, 21 Ekim 2020 tarihinde ‘plazma ürünleri elde edilmesi projesi’ kapsamında ‘ bağışıklık sağlayan ürünler, kan franksinasyonları ve ilaç üretim tesisi’ için ÇED süreci başlattığını açıklamıştı.

Ne düşünüyorsunuz?

156 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Konut GYO, Kartal Çavuşoğlu ve Soğanlık Mahallelerini Seçti

81 Kilometrelik Güvenlik Duvarı Çalışması Tamamlandı