in

Fahiş Fiyatlı Çimentoya İhracat Kısıtlaması

Gözler 9 Eylül tarihinde başlayacak olan iş durdurma eylemine çevrildi.

Çimento sektör ile müteahhitleri karşı karşıya getiren gelişmeler akabinde Bakanlık devreye girdi. İlk hareket ise Çimento ihracatının kısıtlanması konusu ile ilgili atılan adım oldu. Bu gelişme akabinde İMKON önderliğinde başlatılan ve 9 Eylül tarihinde başlayacak olan iş durdurma eylemine gözler çevrildi. Müteahhitler kararlı bir şekilde çimento fiyatlarını iş bırakarak protesto edecek. 15 gün boyunca tüm şantiyelerde işler durdurulacak.

Konut fiyatlarını olumsuz etkileyen ve yükselişine neden olan faktörlerin başında gelen inşaat maliyetlerinde en önemli kalemlerden biri olan çimento sorunu devam ediyor. İMKON ile gündeme getirilen ve fahiş fiyat artışına dikkat çeken Çimento fiyatlarındaki artışlar müteahhitleri canından bezdirmiş durumda. Fahiş artışlarla çimento fiyatlarının 1 yılda yüzde 200 üzerinde artış görmesi inşaat sektörünü tedirgin etti. Yeni konut projelerinin yapılmayışı, yüksek konut fiyatlarına tesir eden inşaat maliyetleri tüm Türkiye’yi tedirgin etti. Yaşanan gelişmeler akabinde ise Ticaret Bakanlığı harekete geçerek İhracatı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ kapsamına, çimento ve klinkeri dahil etmesiyle yeni bir boyuta geçilmiş oldu. İMKON’un 9 Eylül tarihinde başlatacağı ve kararlılıkla 15 gün sürdürülecek olan iş durdurma eylemi için ise geri sayım sürüyor. Diğer taraftan Çimento sektörü bu gelişmeler akabinde sessizliğini korumaya devam ediyor. 2 Eylül tarihinde Ticaret Bakanı Mehmet Muş liderliğinde bir araya gelen İMKON ve inşaat sektörü temsilcileri, fahiş çimento artışlarını masaya yatırmış ve 9 Eylül’deki işleri durdurma kararı konuşuldu. Bu toplantı akabinde ise Ticaret Bakanlığı harekete geçerek çimento ve klink ihracatına sınırlama getirerek inşaat sektörüne destek vermiş oldu.

Bakan Muş, twitter üzerinden yaptığı paylaşımında, “Çimento ve inşaat sektör temsilcileriyle bakanlığımızda bir araya geldik. Ülkemiz için büyük öneme sahip bu iki sektörün gündeminde olan konuya dair bazı değerlendirmelerde bulunduk. Tüm meseleleri rasyonel zeminde ortak akılla ele almaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

İMKON BAŞKANI KARARDAN MEMNUN

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Ticaret Bakanlığı tarafından atılan adımı olumlu karşılarken, “Geçen yıl ton fiyatı 210 -220 TL olan çimentonun bu yıl 440 TL. Çimento’da yüzde 200 zammı kabul etmiyoruz.” dedi.

Yaşanan bu gelişme akabinde Bakanlık tarafından Çimento sektörüne farklı bir yaptırım olur mu merakla takip ediliyor.

Resmi Gazete’de yer alan karara buradan ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

72 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

8 İlde Acele Kamulaştırma Kararları

Gayrimenkul Değerleme Nedir ?