in

Gayrimenkul Sektörü Durgunluğu ve Hızı Bir Arada Yaşadı

Salgın ile birlikte iş hayatına ve sosyal hayata dair pek çok şeyin değişimine tanıklık ediyoruz. Her gün ofislerimize gitmesek de işlerimizi başarılı bir şekilde nasıl devam ettirebildiğimizi öğrendik.

2020 yılında pandemi sebebiyle gayrimenkul sektörü kısa süreli durgunluğu ve hızı bir arada yaşadı.

2020 yılının on bir ayında toplam 1 milyon 393 bin 335 adet konut satışı gerçekleşti. İkinci el satışlarda ise 5,2 artış gözlendi.

Konut satış rakamlarındaki sert düşüşlerden de anlaşıldığı üzere sektör pandemiden Mart, Nisan ve Mayıs aylarında son derece negatif etkilendi. Açıklanan cazip konut kredisi kampanyası ile sektör yeniden toparlandı ve geçen senenin üstünde bir satış rakamı ile yılı kapatmak üzere..

Temmuz ayında rekor seviyede satış gerçekleşti.

2020 yılının Mart ayında pandeminin etkilerinin ülkemizde de görülmeye başlaması ile Nisan ve Mayıs aylarında konut satış rakamlarında ciddi düşüşler yaşandı. 2020 Mart, Haziran döneminde hayatımızda ilk defa karantina kavramı ile tanışmamızla beraber yeni yaşam düzeni yeni konut isteğini yarattı. Yazlık bölgelere, müstakil ve bahçeli konutlara talep arttı. Haziran ayında 0,65’ lere çekilen konut kredisi faiz oranları ile birlikte konut satış adedi arttı ve Temmuz ayında rekor seviyede satış gerçekleşti. Kredi faiz oranlarının tekrar artması ve talebin kampanya döneminde büyük ölçüde karşılanması ile Ağustos ayından itibaren adetler düşmeye başladı. Pandemide vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesi sonucunda da Eylül, Ekim ve Kasım aylarında geçen sene aynı döneme göre konut satış rakamları daha düşük gerçekleşti.

Tüm yaşananlara rağmen, 2020 yılının 11 ayında toplam 1 milyon 393 bin 335 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakamı geçen sene aynı döneme göre yüzde 21,5 daha yüksek ve bu rakam ile Kasım sonu itibarı ile konut satış adedi geçen seneki rakamı geçmiş oldu.

2020 yılında ipotekli satışlar geçen sene aynı döneme göre % 98 artış göstermiş oldu ve ipotekli satışlar toplam satışların yüzde 40’ ını oluşturdu. 11 aylık satışlar satış durumuna göre incelendiğinde ise ikinci el satışlarda geçen sene aynı döneme göre % 35,2 artış, birinci el konut satışlarda ise % 0,8 düşüş olduğu görüldü.

Yabancılara yapılan konut satışları ise geçen senenin aynı dönemine göre %9,5 azalarak 36 bin 385 olarak gerçekleşti.

Arazi fiyatlarındaki artış ise 2,43 oldu.

Konut satış rakamlarındaki artış ve pandemi ile artan arsa ve arazi talebi fiyatları da etkiledi. Türkiye genelinde konut satış fiyatları son 1 yılda % 32,41, kira fiyatları ise ,54 artış gösterdi. Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.815 TL, ortalama konut satış fiyatı 365 bin 950, ortalama kira bin 484 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 19 yıl oldu. Türkiye genelinde arsa fiyatlarında yıllık artış 1,25, arazi fiyatlarındaki artış ise 2,43 oldu.

Depolar ve lojistik alanlarına olan ilgi artacak.

Pandeminin dünya ekonomisi üzerinde yarattığı küçülme etkisi tartışılmaz. Salgın ile birlikte sosyal hayata ve iş yaşamına dair birçok şeyin değişimine tanıklık ediyoruz. Zaten büyümekte olan teknoloji şirketlerinin salgın nedeni ile birkaç yılda ulaşacakları noktaya bir senede geldiklerini görüyoruz. İş yapış biçimlerimiz değişti. Her gün ofislerimize gitmesek de işlerimizi başarılı bir şekilde nasıl devam ettirebildiğimizi öğrendik. Bu durum ticari gayrimenkul tarafındaki ihtiyaçları ve bundan dolayı sektörü etkileyecek. Pandemi nedeniyle çok yüksek oranda artış gösteren e-ticaret işlem sayıları sebebiyle depolar ve lojistik alanlarına olan ilgi de artacak. Alışveriş merkezleri yeniden işlevlendirme, yeniden pozisyonlama, yeniden kiralama projelerine başlayacak. Daha küçük metrekareli ofislere olan ilgi artacak.

Ne düşünüyorsunuz?

179 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Danışmanlarını 2021’de Neler Bekliyor ?

Kat Mülkiyeti Nedir ?