in

Gayrimenkul Sektöründe Faaliyet Gösteren Kadınlar Pandemi Sürecinden Nasıl Etkileniyor ?

İnternet Ortamında Düzenlenen Anket Sonuçları Açıklandı…

Gayrimenkulde Kadın Liderler (GKL) Platformu, pandemi sürecinde, gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların durumu ile ilgili araştırma yaptı. GKL Platformunun adına ERA Research & Consultancy firması tarafından yapılan araştırmada kadınların sektörün geleceği ile ilgili kanaatlerinin yanı sıra kadınların; sosyal hayatları, akraba ilişkileri, çocuklarıyla ilişkileri, mutluluğu, çalışma verimliliği, iş memnuniyeti ve kariyer hedefleri etkenleri değerlendirildi.

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren kadınların pandemi sürecinden nasıl etkilendiğini saptamak ve kariyer yolculuğundaki zorlu bir süreç olan bu dönemi analiz etmek amacıyla hazırlanan “Covid-19 Döneminin Etkisi Araştırma Raporu”, 19 Haziran ile 5 Ağustos tarihleri arasında 142 katılımcıyla oluşturuldu. Anketlere katılım, internet ortamından gerçekleştirildi.

Sektörün Geleceğinden Endişe Duyuluyor

Ankete katılan kadın çalışanlar, taşınmaz sektörünün geleceği konusu ile ilgili endişeli. Katılımcıların yüzde 66’sı, kendilerinin veya hanelerinden birinin işini kaybetmesinden veya işlerinin kötüye gitmesinden endişe ediyor.

Buna göre sektörün kötüye gideceğini düşünenlerin oranı yüzde 47,2 seviyesinde. Sektörün aynı kalacağını düşünenlerin oranı yüzde 30,3, gayrimenkul sektörünün iyileşeceğine dair görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 16,9 seviyesinde.

GKL Başkanı Neşecan Çekici “Sektöre dair endişelere rağmen kadınları yüzde 63’ü gelecekte de gayrimenkul sektöründe çalışmaya devam etmeyi düşünüyor.” açıklamasında bulundu.

Covid-19 Döneminin Etkisi Araştırma Raporuna göre gayrimenkul sektöründeki kadın çalışanlar, iş yaşamından memnun.

Ankete katılanların yüzde 23.9’u üst düzey yönetici olmayı istiyor. Yüzde 16.9’u ‘yönetim kurulu başkanı/üyesi/hissedarı’ olmak isterken, yüzde 17.6’sı ise kendi işini kurmayı planlıyor.

Kadınların Kariyerindeki Engeller

Anket sonuçlarını bildiren Çekici “Sektör çalışanı kadınların kariyer gelişimindeki engeller arasına pandeminin de yer aldığı görülüyor. İlk üç sıradaki engel, şirket yapısının uygun olmaması, objektif olmayan terfi programları ve pandemi döneminin terfi vb. süreçlerini etkilemesi olarak sıralanıyor.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

124 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kadastro Nedir ? Kadastro Ne İşe Yarar ?

Otel ve Konaklama Tesislerinde Yılbaşı Eğlencesi Yasaklandı !