in

Gıda Toptancıları Daha Büyük Alanlarda Faaliyet Gösterecek

Son tarih 30 Ağustos !

İstanbul Avrupa yakasının gıda tedariki noktasında önemli merkezleri arasında bulunan İstanbul Gıda Toptancıları adı ile bilinen Rami, 30 Ağustosta tamamiyle boşaltılacak. Başakşehir, Şahintepe Mahallesi’nde inşa edilen ve 340 milyon liralık yatırımla devreye alınan İstanbul Gıda Toptancılar Çarşısı’na taşınmaya başlayan gıda toptancıları, daha büyük alanlarda faaliyet gösterecek.

1985 yılında Eminönü Unkapanı’ndan Rami’ye iki yıllık bir süre için taşınan, İstanbul Gıda Toptancıları Çarşısı bu sürenin uzatılmasıyla birlikte bölgede 37 yıldan beri faaliyet gösteriyordu.

30 Ağustos itibarı ile Rami’deki eski yerleşkenin tamamiyle kapatılacağını kaydeden İstanbul Gıda Toptancılar Tüccarlar Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, Başakşehir, Şahintepe Mahallesi’nde inşa edilen, 70 bin metrekaresi kapalı olmak suretiyle toplamda 322 dönümden oluşan ‘İstanbul Gıda Toptancılar Çarşısı’nın tamamlandığını ve taşınmaların kademli bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

Karlı, yeni yerleşkelerine yapılan yatırım miktarının 340 milyon lira olduğunu ifade etti. “Burasını 2011’in başında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile pazarlık ederek aldık ilk etapta 580 dönümlük yer için anlaşmaya vardık. Tabi bu alan imara açılınca net olarak 322 dönümlük bir alan elimizde kaldı. Bölgenin ihalesini ise 2017’nin Ocak ayında yaptık. Yaptığımız ihaleye yurt içi ve yurt dışından yeterliliği olan 8 firma katıldı. Bunlardan birisi ihale günü çekildi. O dönemki rakamla 340 milyon liralık yatırımla yeni tesisimizin yapımı konusu ile ilgili bu firmalardan birisiyle anlaşmaya vardık. 2017’nin Ekim ayında ise inşaat ruhsatını aldık. O dönemde yapılan çalışmada, bölgemizin 771 milyon liralık bir değere sahip olduğu tespit edildi.”

“İş hacmi ve ciro olarak Rami’yi katlayacak”

Karlı, yeni taşındıkları yerin mülkiyetine de sahip olduklarına dikkat çekti. “Mülkiyeti kendimize ait olan bir bölgeye taşınmak hayalimizdi gerçek oldu. Burada tavan yüksekliğiyle birlikte alan hesaba katıldığında 125 ila 250 metrekare arasında dükkanlarımız var. Ancak dükkanların alan bazındaki metrekaresi 50 metrekare ile 100 metrekare arasında değişiyor.” şeklinde konuştu.

Rami’deki dükkanların ise maksimum alan hacminin 25 ila 50 metrekare arasında değişkenlik gösterdiğini ve tavan yüksekliğinin de az olduğuna dikkat çeken Karlı, “Yeni yerimiz hem iş hacmi hem de ciro olarak Rami’yi katlar. Ancak bunun ne kadar olacağını zaman gösterecek.” ifadelerini kullandı.

İlk etapta yüzde 50 doluluk bekleniyor

Başakşehir, Şahintepe’deki yeni toptancı haline taşınmaların devam ettiğini vurgulayan Mustafa Karlı, “Bölgede yaklaşık 600 üyemiz var. İlk etapta yüzde 40-50 civarında doluluk oranı bekliyoruz.” dedi.

Talep konusu ile ilgili da yoğunluk yaşanacağını öne süren Karlı, “Burada yaklaşık 1100 dükkanın faaliyet göstermesini bekliyoruz. Kapalı alanımız 70 bin metrekare olacak. Ayrıca 2 bin 369 otopark alanı, 30 civarında tır parkı ve kapalı otoparkımız bulunuyor. İdari binamızın ise yapımını tamamladık.” şeklinde konuştu.

Ham arazinin imara açılmasına dair sürenin yaklaşık 10 yıl sürdüğünü dile getiren Karlı, “İnşa süremizin üç yılda tamamlanması bize büyük bir avantaj sağladı. Eyüp bölgesindeki yerimizde 10 metrelik bir alan vardı. Dükkanlardaki ürünler bile yer probleminden dolayı yollara taşıyor ve araç geçişleri problem oluyordu. Ancak yeni yaptığımız tesiste araçlar ve tırların daha rahat bir şekilde geçebilmesi için yolların enine uzunluğu 27 metre.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

36 Adet Kamu Lojmanı Satışa Çıkarıldı

Bayburt Belediye Başkanlığı Arsa ve Daire Satışı Yapacak