in

Hedef, Dünya İhracat Listesinde İlk 10 !

Yapı malzemeleri sektörü, toplam ihracata verdiği katkıyı 2020’de de sürdürdü.

Türkiye’nin ihracattaki lokomotif sektörlerinden biri olan yapı malzemeleri sektörü toplam ihracata verdiği katkıyı 2020’de de sürdürdü. Sektör, üretim ve istihdam odaklı çalışarak pandemi döneminde 21.8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. İlk beş ihracat pazarı ABD, İsrail, Almanya, Irak ve İngiltere oldu.

İDDMİB Türk Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, pandemi yılında, bir önceki yıla göre yüzde -1’lik düşüşle 21.8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek, sektörün ana hedefinin dünya ihracat listesinde ilk 10’a girmek olduğunu söyledi.

Urfalılar, 2020 rakamlarını değerlendirdi. “Bakanlığımızın destekleri ve sanayicilerimizin azmi ile yılı yüzde -1’lik düşüş ile 21.8 milyar dolar ihracatla tamamladık. Yılın son ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 20’lik artış kaydettik. İkinci çeyrekte yaşanan daralma tüm dünyayı etkisi altına aldı. İhracata etkisi en çok Nisan ve Mayıs aylarında yüzde -42’lere varan düşüşlerle yaşandı. Alınan tedbirler ve uygulanan destek paketleri sanayicinin önünü görebilmesinde etkili oldu. Yılı yüzde -1 gibi geri dönüşün daha kolay olabileceği bir noktada tamamladı. Türk yapı malzemelerinin ihracatının bu sene rakam olarak oldukça az düşüş gösterse bile tonajında ciddi artış olduğunu görüyoruz. Bu da pazarlardaki payımızı artırdığımızı gösteriyor, bu nedenle pandemi sonrası piyasaların toparlanması ve açılması ile Türk yapı malzemelerinin ihracatı hızlı bir şekilde büyüyecektir. Dünya ihracat sıralaması henüz açıklanmadı fakat ilk 3 çeyrek üzerinden değerlendirme yapar isek 11’inci sıramızı koruyacağımızı düşünüyoruz. Hedef ilk 10’a girmek. 2021 yılında doğru para politikaları ve salgının ilerleyişine göre ilk 10’da yer alamamak gibi bir sorunumuzun olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Urfalılar, sektörün 2021 hedeflerinden bahsetti. “Sanal heyetler konusu ile ilgili tecrübe kazandığımızı düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl Körfez bölgesinde bulunan Katar, Kuveyt, BAE, Bahreyn ve Umman ülkelerine yönelik sanal kurul ile başladık, yıl içinde Latin Amerika bölgesi, Pakistan, Kazakistan, Rusya, Hindistan ve Özbekistan derken çoğu pazarda yer aldık. 1000’den çok ikili iş görüşmeleri gerçekleşti. 2021 yılında çoğu fuar iptallerini ilan etmedi yalnız ertelenenler oldu. 2021 Batimat Paris fuarı 2022 yılı Ekim ayında yapılacak. Biz Birlik olarak yine milli katılımını organize edeceğiz. Bu sene sonunda hedef pazarlarımızdan Meksika ve Kanada’ya milli katılımlarımız olacak. Avrupalı Uluslararası Müteahhitler Federasyonu ile tekrar bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Genel olarak hedef pazarlarımızda ortak çıkan ülkeler; Fransa, ABD, Kanada, Rusya, Meksika, Polonya, İngiltere, Hindistan, Çekya, Özbekistan, Kazakistan ve Avusturalya” dedi.

Urfalılar, “2020 yılı için hazırlığını yaptığımız çoğu faaliyeti bu sene sanal ortama taşımak üzere içeriklerini ve altyapısını revize ettik. Dünya ticaretine yön verecek değişimlerin yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Seneye, Birleşik Krallık Serbest Ticaret Antlaşması ile başladık. Doğuda 16 ülkenin parçası olduğu Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık kümeleşmesi, güneyde 1 Ocak 2021 itibari ile resmileşen Afrika Kıta Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması gibi dikkate alınması gereken değişimler var. 2021 yılının ilk çeyreğinde bu konulara değinecek bir sektör buluşması organize ediyoruz. Uzmanların konular ile ilgili bilgi vereceği, sektör paydaşlarının deneyimlerinin aktarılacağı bir oluşum içindeyiz” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

200 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kentsel Dönüşümde Nasıl Yeni Konut Sahibi Olunur ?

Karayolları Genel Müdürlüğü 4 Arsanın Satışı İçin İhale Duyurusu Yayımladı