in

Belediyeler Tebligat Gönderiyor ! Hobi Bahçeniz Varsa Dikkat !

Hobi bahçeleri yıkılacak mı? Yıkım kararı uygulanacak mı? Detaylar haberimizde…

HOBİ BAHÇESİ YASASI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ

Özellikle pandemi döneminde vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği hobi bahçeleri ile ilgili Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından meclise verilen kanun teklifi ile önemli düzenlemelere gidilmişti. Yoğun tartışmaların sonrasında meclisten geçen hobi bahçesi kanunu Resmi Gazete ile yayımlanarak resmen yürürlüğe girmişti.

Hobi bahçesi olan kişiler yıkım kararı ve para cezası gibi yaptırımlara dair süreci yakından izliyor. Konu ile ilgili son dakika açıklaması da TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç tarafından yapıldı.

HOBİ BAHÇELERİ YIKILACAK MI, HOBİ BAHÇESİ YIKIM KARARI UYGULANACAK MI ?

Meclisten geçirilen kanuna rağmen hobi bahçelerinin satışlarının halen devam ettiğine dikkat çeken TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç hem bu ilanları verenleri, hem de bu ilanlar üzerinden alım yapanları uyardı. Verimli tarım arazilerinin bölünerek satılmasını önlemek adına mecliste gerekli kanuni düzenlemelerin yapıldığını söyleyen Kılıç er veya geç kanunla programa alınan yıkım ve para cezası kararının programa alınacağını ifade etti.

Kılıç, konu ile ilgili değerlendirmede bulundu. “Bu yasal düzenlemeyi bildikleri halde neden böyle davrandıklarını anlamak çok zor. Kimi kötü amaçlı emlakçılar da bu işlere ön ayak oluyor. Sosyal medyada yeni bir düzenleme çıkarılması yönünde algı oluşturuluyor. Ancak bu yönde kanun yapıcılar tarafında hiç bir adım yok. Bunlar ortada yokken bu yönde algı oluşturmaya çalışanlar bu işten çıkar sağlamaya çalışanlardır” diyerek kanunun er veya geç uygulamaya alınacağını vurguladı.

BELEDİYELER HOBİ BAHÇESİ OLAN KİŞİLERE TEBLİGAT YOLLAMAYA BAŞLADI !

Çok sayıda belediyenin hobi bahçesi olan kişilere tebligat yollamaya başladığını söyleyen Kılıç yıkım ve para cezası kararlarının uygulanmaya başlandığını hatırlattı. İnternet üzerinden verilen satılık hobi bahçesi ilanları ile vatandaşların kandırılmaya çalışıldığını söyleyen Kılıç kimsenin bu ilanlara kanmaması ve mağdur olmamak adına ödeme yapmamasını istedi.

Özellikle de pandemi döneminde hobi bahçelerine olan talepte rekor artış yaşanmış, verimli tarım arazilerinin zarar görmesi sebebi ile Tarım Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun teklifi kapsamında hobi bahçelerinin yasaklanması gündeme taşınmıştı. Hobi bahçesi sahipleri ise söz konusu kanunun yıkım kararı bölümünün sonraki bahçeleri kapsaması gerektiğini savunarak yıkıma karşı çıkıyorlar.

Ne düşünüyorsunuz?

84 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bozburun Adaları Hakkında Yeni Karar!

Evi Terk Ederek Ailesi İle Tüm Sosyal İlişkilerini Bitiren Evlat Mirastan Men Edilebilir Mi ?