in

İMKON Başkanı Tellioğlu’ndan Boykot Açıklaması

Tellioğlu, Çimento fiyatlarında yaşanan yükselişler sebebiyle müteahhitlerin boykot kararı alıp iş durdurması konusu ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

Türkiye’de inşaat sektörü açısından kritik günler yaşanıyor. Çimento üreticilerinin fahiş fiyat artışı yapmalarına tepki gösteren inşaatçılar, 15 gün süreyle iş bırakma kararını uygulamaya başladılar. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) öncülüğünde yapılan boykot, çok büyük ses getirdi.

ÇİMENTO SEKTÖRÜ FİYAT ARTIŞLARINDA BİZİ İKNA EDEMEDİ

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu programa alınan boykot kararı ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Çimento üreticilerine tepki gösteren Tahir Tellioğlu, “Çimento üreticilerinin temsilcileri piyasadaki fahiş fiyat artışlarını manipüle ederek kamuoyu ile doğru nedenleri açıklamıyorlar. Biz demir/çelik sektörü ile de masaya oturduk. Onlarla da tartıştık ancak kavga etmedik. Çünkü maliyet artışlarının bir kısmı konusunda bizleri ikna ettiler. Ancak çimento sektörü ile böyle bir diyalog kuramadık.

Çimento sektörü temsilcileri nitelikli konutta çimento maliyetinin oranını yüzde 3 olarak iddia ediyorlar. Ancak bize göre bu oran yüzde 8-10. Çimento sadece inşaatın betonarmesinde kullanılmıyor. Temel ve alternatifi olmayan bir malzemeden bahsediyoruz. Burada manipülasyon yapılması yalnızca bizi değil 250 alt sektörü de etkiliyor.” dedi.

İHRACAT BAHANESİYLE FİYATLARI MANİPÜLE EDİYORLAR

Çimento sektörüne ek vergiler getirilmesi ya da ihracat kısıtlaması uygulanması gibi taleplerimiz yok diyen Tahir Tellioğlu, “Türk çimento sektörünün 115 milyon ton kapasitesi var. İç piyasada ise 35 – 40 milyon tonluk bir tüketim oluyor. Şu anda da ihracat rakamları 35-40 milyon ton oluyor. Toplamda 80 milyon tonluk tüketim var. Geri kalan nerede ? İç piyasada tüccar mal dilediğinde yok, yurtdışına satıyoruz diyorlar. Bu şekilde fiyat yükseltiyorlar.

İhracatı manipüle ederek iç piyasada fiyat artışı baskısı kuruyorlar. Kapasite var, üretme kabiliyetleri var ancak üretmiyorlar. Fiyatları yükseltmek için üretim yapmıyorlar. Yurt dışına sattıkları fiyatlardan iç piyasaya satmak istiyorlar. Biz buna kızıyoruz.” dedi.

GEREKİRSE BOYKOT SÜRESİNİ UZATIRIZ

Boykot kararının devamı konusu ile ilgili de açıklama yapan Tahir Tellioğlu, “Biz problem çözülsün istiyoruz. Bu sadece bizim problemimiz değil. Etkilenen alt sektörler var. Komple Türkiye ekonomisi zarar görüyor. Bizim isteklerimize karşı olumlu adım atılırsa boykot kararımızı tekrar değerlendirir ve vazgeçeriz. Bunun dışında biz 15 gün boykota devam edeceğiz. Ardından piyasa şartlarına bakarız ve boykotu uzatmak gerekirse buna karar vermekten de çekinmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Ne düşünüyorsunuz?

88 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yeni Özelleştirme Kararları Yayımlandı

TOKİ’den 240 Ay Vade Ve 450 TL Taksitle Satılık Konutlar