in

İnşaat Malzemelerine Yurt Dışından Yoğun Talep !

Avrupa’nın alımı arttı !

İnşaat ve ilgili sektörlerde yeni projeler, maliyetlerin uygun seviyeye inmesini beklerken, dış talepteki ivme dikkat çekiyor. Sektör temsilcileri, Avrupa’nın birçok kalemde Türkiye’den mal alımını artırdığını belirtiyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), pandemi döneminde video konferans yöntemiyle düzenlediği sektörel istişareleri art arda gerçekleştiriyor. Gayrimenkul ve inşaat sektörüyle beraber mobilya ve peyzaj sektörlerinin temsilcileri de yeni toplantıda bir araya geldi. Sektör temsilcileri, yaz başında uygulanan konut kredi faizlerindeki indirimin olumlu yansımalarının olduğunu, maliyetler yeniden uygun seviyeye inerse işlerin devam edeceğini belirtiyor.

MALİYET ETKİSİ

Toplantıda, yeni projelerin sorulması üzerine, kredi faizindeki artışla İstanbul’da talebin daraldığı belirtildi. Sektör temsilcileri, konut satışlarının bitmiş ya da yarıyı geçmiş projelerin tamamlanması şeklinde ilerlediğini, yeni projeler için hammadde fiyatında ve faizde indirim beklendiğini dile getiriyorlar.

YURT DIŞINDAN YOĞUN TALEP

Üretimde salgın nedeniyle ilkbaharda yaşanan kesintinin stok sorununa neden olduğunu anlatan bazı sektör temsilcileri, “Yurt dışından yoğun talep var. Kurdaki avantaj nedeniyle de iç piyasaya değil, dış pazarlara mal satmak daha cazip hale geldi. Avrupa’daki firmalar Türkiye’den mal çekiyor. Bu durum, bazı ürünlerde iç talebin karşılanması anlamında darboğaza neden olabilir” dedi.

YÜZDE 100 BARTER YAPILMALI

Sektör temsilcilerinin temas ettiği noktalardan bir de firmaların kamu kurumlarıyla alacak-verecek sorunları olduğu. “Kamuda, borcu yoktur yazısı almak dert” diyen bazı sektör temsilcileri, “Bir kurumdaki küçük bir borçtan kaynaklı diğer kurumdan paramızı alamıyoruz. Mahsuplaşıp, kalanını ödeme imkanı sunulsun” şeklinde konuştu. Piyasada nakit para döngüsünün azaldığına dikkat çeken sektör temsilcileri, “Yüzde 50, hatta yüzde 100 barter yapalım şeklinde teklifler arttı” bilgisini paylaştı.

Mobilya sektörü temsilcileri ise “Mobilya ihtisas sanayi bölgesi kurulsun” taleplerini dile getirdi. Sektör mensupları, piyasa ile ilgili şunları paylaştı: “Pandemiye rağmen bu yıl ihracatımızı yüzde 2 artırdık. İç pazarda da işimiz iyi. Ancak perakende satışların yüzde 80’inin yapıldığı hafta sonlarındaki kısıtlamalar, satış hacmini etkiliyor.”

HAMMADDE BULMAK ZORLAŞTI

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, sektör temsilcilerinin paylaştığı bilgileri not alıp üzerinde çalıştıklarını belirterek, kamu kararıyla yapılan kapatmaların ve uygulanan kısıtlamaların bir mecburiyetten kaynaklandığına dikkat çekti. Avdagiç, üretimi, ticareti gerçekleştirecek insanların sağlığının korunması, hastanelerin kapasitesinin kilitlenmemesi için zorunlu adımlar atıldığını belirtti. “Valimiz Ali Yerlikaya, ekonomik değer üreten yerlerin faaliyetlerine devam etmesi konusu ile ilgili kaymakamlıklara, gümrüklere direktifler verdi. Sektörlerin ihtiyaçlarını ve tavsiyelerini ilettiğimiz her seferinde de yapılabilecek ne varsa ilgili yerleri harekete geçirdi. Takdire şayan bir tavır görüyoruz, kendisine teşekkür ediyorum.”

Para politikası ve finansman konuları ile ilgili beklentinin, sıkılaştırma politikasının devam edeceği yönünde olduğunu kaydeden Avdagiç, “Para değerli olacak, elinizi buna göre hazırlayın. Diğer yandan hammadde bulmak zorlaştı. Hem Çin’deki talep nedeniyle arz yetmiyor hem de fiyat artıyor. Hammaddeyi bulduğunuz yerde alın durumundayız” dedi. Avdagiç, kamu kurumlarından alacaklar ve vergi borçları konusu ile ilgili ise “Mapsuplaşmanın sağlanması devleti ve iş adamını yükten kurtaracaktır” şeklinde konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SANAYİ YAPILARINA DA BAKILMALI

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Köç, inşaat ve gayrimenkul sektörü ile ilgili gelişmelerin 200 sektöre yansıdığına dikkat çekerek, “İlla destek olacaksa inşaat ve gayrimenkul öncelikli olmalı” dedi. Deprem ve kentsel dönüşümde ilk önce konutların akla geldiğini söyleyen Köç, “Halbuki sanayi binalarına da bakılmalı. İstanbul’da imalat sanayi yapılarının yüzde 70’i problemli, buna OSB’ler dahil. Vergi indirimi için bunlar kapsama alınmalı” şeklinde konuştu. Toplantıda birçok sektör temsilcisi de kentsel dönüşüm için daha büyük adımlar atılması gerektiğini belirterek, “Her ilçede en az birer pilot bölge seçilip oralarda kentsel dönüşüm uygulanmalı” tavsiyesini dile getirdi.

Ne düşünüyorsunuz?

158 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Danışmanları İmajlarını Nasıl Yönetmelidir ?

Çin Yabancı Sermayeye Öncelik Tanıyacak !