in

Müteahhitlerden İnşaat Sektörü Analizi Raporu – Ocak 2022

Türkiye Müteahhitler Birliği TMB “Yeni Yıl, Bildik Endişeler: Salgın Belirsizliği ve Yüksek Enflasyon” başlığı ile hazırlanan inşaat sektörünün Ocak ayı beklentilerini içeren raporunu yayımladı.

Koronavirüs salgınında ortaya çıkan yeni varyantlar sebebi ile oluşan belirsizlik ve yüksek enflasyon ortamından olumsuz etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor. Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün 2022 yılının Ocak ayına dair beklentilerine ve durum değerlendirmelerine yer verilen Ocak 2022 İnşaat Sektörü Analizi Raporu yayımlandı.

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından hazırlanan ve inşaat sektörünün yönünü göstermesi açısından büyük öneme sahip olan rapor “Yeni Yıl, Bildik Endişeler: Salgın Belirsizliği ve Yüksek Enflasyon” başlığı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda geride kalan 2021 yılında yaşanan olumsuzluklara rağmen inşaat sektörünün sınırlı bir büyüme yaşadığı, üçüncü çeyrek itibari ile ise çok sert ve keskin bir daralma yaşandığına dikkat çekildi.

FİYAT FARKI KARARNAMESİ TASLAĞI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI !

İnşaat sektörü 2021 senesinde en çok yükselen demir ve çimento fiyatları başta olmak suretiyle zam yağmuru ile adeta alev alan inşaat maliyet endeksi ile mücadele etmek zorunda kalmıştı. Yükselen maliyetler sebebi ile devam eden işlerde neredeyse her gün zam gelmesi ile mağdur duruma düşen müteahhitler hükümetten fiyat farkı kararnamesi çıkartılmasını istemişti.

AK Parti tarafından hazırlanan son kanun teklifi içerisine fiyat farkı kararnamesi taslağı da eklenmiş ancak tarih sınırlaması getirilmişti. Konuya raporda değinen Türkiye Müteahhitler Birliği “Rapor yayıma hazırlanırken 4 Ocak 2022’de TBMM’ye çıkartılan ve firmalara yalnızca Temmuz 2021-Ocak 2022 dönemi için fiyat farkı ödemesi ile tasfiye yerine devri hakkı ihtiva eden kanun tasarısı ise yürürlüğe girmesi durumunda beklentileri karşılamaktan uzak bulunmuş olup, problemin çözümü için büyük bir beklenti içinde olan sektör üzerinde hayal kırıklığı yaratmıştır” ifadelerine yer verildi.

Ne düşünüyorsunuz?

84 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kiraya Ara Zam Yapılabilir Mi ?

Milli Emlak Arsa Satış İlanları Yayımladı