in

İş Birliği Ve Kardeşlik Protokolü İmzalandı

Saner: 1995’te hazırlanan Belediyeler Yasası’nın reforma ihtiyacı var.

Akdeniz Belediyeler Birliği ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında, iş birliği ve kardeşlik protokolü imzalandı.

İmza töreninde yapılan konuşmalarda, iki ülke arasında yerel yönetimlerin iş birliği bağlamında atılan adımın önemi vurgulanırken, KKTC’de belediyeler reformunun en kısa sürede hayata geçmesinin gerekliliği belirtildi.

Törene New York’tan video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, böyle bir iş birliğinin Ulusal Kıbrıs davasına da güç verdiğini belirterek, adada en akılcı çözüm yolunun egemen eşit 2 devletin varlığına dayalı çözüm olduğuna işaret etti.

Başbakan Ersan Saner ise, Belediyeler Yasası’nın reforma ihtiyacı olduğunu, Cumhuriyet Meclisi açılır açılmaz bu yasayı geçirerek, belediyelerin sorunlarına çözüm sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Girne’de Kaya Palazzo Otel’de dün akşam yapılan imza töreninde, Akdeniz Belediyeler Birliği ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında hizmet iş birliği protokolü, Değirmenlik ve Bucak, Büyükkonuk ve Sarıidris, Geçitkale ve Akseki ile Yeni Erenköy ve Gölhisarı Belediyeleri arasında ise kardeşlik protokolü imzalandı.

İNSAN ODAKLI BELEDİYECİLİK GELİŞECEK

Törende konuşan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, KKTC ve TC arasında Başbakan Yardımcılığı nezdinde imzalanan protokollerle, iki ülke belediyeleri arasındaki iş birliğini geliştirmeye yönelik çalışmaların ivme kazandığını söyleyerek, protokolün, ülkede ekonomik, insan odaklı, sosyal belediyeciliğin gelişmesine katkı sağlayacağını açıkladı.

GÖNÜL BAĞIMIZ VAR

Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında çok farklı bir gönül bağı olduğuna dikkat çekerek, başkanlığı döneminde, aynı coğrafya, hava, deniz ve değerleri paylaşan yerel yönetimlerin ilişkisini güçlendirecek protokole imza atılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

BELEDİYELER DEĞİŞİKLİK YASASI EKİM AYINDA MECLİS’TEN GEÇECEK

İçişleri Bakanı Kutlu Evren de, imzalanacak protokolle belediyeler arasında ekonomik, sosyal, kültürel birçok faaliyeti geliştirecek çalışmalara imza atılacağını dile getirerek, KKTC’de 28 belediye bulunduğunu ancak zamanla nüfustan kaynaklanan problemler sebebiyle belediyelerin ekonomik olarak ileriye gitme şansı yakalayamadığını ifade etti.

Evren, Covid-19 salgınıyla bu sorunların daha da arttığına değinerek, mevcut Belediyeler Yasası’nın da, ülkede belediyeciliğin gelişmesine, sosyal yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunmadığını açıkladı.

Meclis alt komitesinde görüşülen Belediyeler Değişiklik Yasası’nın, ekim ayı itibarıyla Meclis’ten geçmesiyle, daha ekonomik, rantabıl ve optimal ölçekte belediyecilik hizmeti verileceğini söyleyen Evren, belediyeler reformunu gündeme getirmek için çalışma başlattıklarını, belediyelerin sayısını düşürerek daha verimli belediyeler yaratma çabası içinde olduklarını anlattı.

BELEDİYELERİN ÖZERKLİKLERİ AVRUPA YEREL YÖNETİMLER ŞARTIYLA UYUMLU OLMALI

TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de, iki ülke belediyeleri arasındaki ilişkilerin, bu protokolle daha da pekişeceğini belirterek, bu işbirliklerinin en kısa sürede fayda göstereceğini açıkladı.

KKTC’deki belediyelerin, görev ve yetkileri, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartıyla uyumlu hale getirilirken, idari ve mali düzenlemelerle desteklenmesinin eksikliği sebebiyle sorun yaşadığını kaydeden Başçeri, Meclis’ten geçecek yasayla bu eksikliğin ortadan kalkacağını ve belediyelere gelir yaratma kapasitesi yaratılacağını dile getirdi.

Başçeri, TC Büyükelçiliği olarak, 2004 yılından bu yana, belediyelere altyapı yatırımları için 105 buçuk milyon dolarlık kaynak aktarıldığını da söyledi.

1995’TE HAZIRLANAN BELEDİYELR YASASI’NIN REFORMA İHTİYACI VAR

Başbakan Ersan Saner de, siyasi yaşamının belediyecilikle başladığını hatırlatarak, yerel yönetimlerin, merkezi yönetimden farklı olarak halkla direkt temas ettiğini, yerel yönetimlerde tecrübe ve bilgi paylaşımının önemli olduğunu açıkladı.

Hükümet olarak kendi yerel yönetimlerine destek vermeyi görev bildiklerini, ancak pandemi sebebiyle bu hususta sorunlar yaşandığını anlatan Saner, yerel yönetimlerin halka hizmet noktasında daha etkin ve verimli olabilmeleri için 1995’te hazırlanan Belediyeler Yasası’nın reforma ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Saner, İçişleri Bakanlığı’nın çalışmalarıyla, meclis açılır açılmaz bu yasayı geçirerek, belediyelerin sorunlarına çözüm sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyetinde, kadın sığınma evi, yaşlı bakım evi gibi ihtiyaçların, yerel yönetimler tarafından karşılandığını da anımsatan Başbakan Saner, insan odaklı belediyeciliğin KKTC’de de geliştirilmesi gerektiğine işaret etti.

Ülkede imar planlarının yapımı sürecinin de belediyelere devredilmesi gerektiğini dile getiren Saner, yerel yönetimleri ileriye taşımak için birçok imkanı seferber edeceklerini kaydetti.

Göreve geldikleri dönemde Türkiye Cumhuriyeti hükümetiyle 4 ayrı protokol imzaladıklarını, bunlardan birinin yerel yönetimler ile ilgili olduğunu hatırlatan Başbakan Ersan Saner, bu protokollerin Türk ulusuna hizmet olarak geri döneceğini açıkladı.

Ne düşünüyorsunuz?

114 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tüm Dünya Piyasaları Evergrande Krizi İle Çalkalanıyor..

İstimlak Nedir ? İstimlak Bedeli Nasıl Hesaplanır ?