in

İstanbul Ticaret Odası’ndan Yatırım Çağrısı

İstanbul Ticaret Odası’nın yabancılara yaptığı yatırım çağrısında Türkiye’de işgücünün Almanya’dakinden yaklaşık 9 kat daha ucuz olduğu ortaya konuldu.

İstanbul Ticaret Odası’nın hazırladığı (İTO) İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi’nde, Türkiye’de çalışanların aldığı sefalet düzeyindeki ücretler “yatırım avantajı” olarak anlatıldı.

İTO, yabancılara Türkiye’de mülk edinme çağrısında bulunurken, ülkedeki iş gücünün “nitelikli fakat ucuz” olduğunu şu şekilde açıkladı ;

“Türkiye 10 puan üzerinden 7,35 puan ile nitelikli mühendis bulunabilirliği konusunda Polonya, Romana, Çekya gibi ülkeleri geride bırakmıştır. ‘İmalatta saatlik işçi maliyeti’ Türkiye’de 5,6 Amerikan dolarıyken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan dolarıdır.”

KONUT ALANA YANINDA VATANDAŞLIK

İTO, yabancıların İstanbul’dan konut alması halinde Türk vatandaşı da olabileceğini kaydederken, yabancılardan alınan verginin ucuz olduğunu da “Türkiye’de yurt dışı alıcılara özel olarak KDV’siz gayrimenkul satın alma fırsatı sunulmaktadır” diyerek anlattı.

İTO rehberinde “Doğru bilinen yanlışlar” diye bir bölüm oluşturuldu. Rehbere göre yabancılar aldıkları mülklerin kendileri ölünce devlete kalmasından çekinirken, “Nüfusun çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede yabancı olarak yaşam tarzıma devam edebilir miyim emin değilim” endişesi yatıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

200 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Bakanı’nın 2021 Öngörüleri

Her AVM Kendi E-Ticaret Sitesini Açacak !