in

İstanbul’da Konut Talebi Alan Yeni Merkezler…

İstanbul’un konut talebi alan bölgeleri şehirlerden yeni merkezlere kaymaya başladı.

İstanbul’da gayrimenkul sektörü ile ilgili olarak yeni bir çalışma yapıldı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre artık İstanbul’un konut talebi alan bölgeleri şehirlerden yeni merkezlere kaymaya başladı.

İSTANBUL’DA KONUT TALEBİ ALAN MERKEZLER DEĞİŞTİ

Metrobüs, okul, hastane ve AVM gibi yapılarla marka değerini yükselten yeni bölgeler İstanbul’un en gözde yerleşim yerleri olmaya başladılar. Özellikle orta ve dar gelirli vatandaşlar bu bölgelere dair talepte bulunuyorlar.

İstanbul’da konut talebi şehir merkezlerinden kaymaya devam ediyor. Bunun yerine merkeze yakın ancak sosyal imkanları olan bölgeler daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Bu kapsamda Avrupa Yakası’nda Başakşehir, Beylikdüzü, Kayaşehir; Anadolu Yakası’nda Fikirtepe, Kartal ve Maltepe gözde yerleşim yerleri haline geldiler.

Talep artan bölgelerde konut fiyatlarında da bir yükselme meydana geldi. Son 1 yıl içerisinde konut fiyatları Başakşehir’de yüzde 80 ve Kayaşehir’de yüzde 100 oranında yükseldi.

MERKEZE YAKIN TOPLU KONUT ALANLARINA İLGİ BÜYÜK

Şehrin köklü merkezleri artık talep görmüyor. Talepler daha fazla merkeze yakın toplu konut alanlarına yoğunlaşmaya başladı.

KAYAŞEHİR’DE KİRALAR YÜKSELİYOR

Orta gelir düzeyindeki insanlar Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü ve Başakşehir; Anadolu Yakası’nda Fikirtepe, Kartal ve Maltepe bölgelerine yöneldiler. Orta ve alt gelir düzeyi insanların konut talebinde hedeflerinde ise Kayaşehir var.

Kayaşehir’de tam 1 yıl önce 1.000 TL’ye kiralanan 2+1 bir daire bu yıl 1.700 TL’ye kiralanıyor. Üstelik bölgede kiralık daire enflasyonu yaşanıyor. Buna rağmen fiyatlarda yükselişler meydana geldi.

FİKİRTEPE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDENİYLE KİRALAR EL YAKIYOR

İstanbul Fikirtepe’de kira fiyatları kentsel dönüşüm sebebiyle yükseldi. Fikirtepe’de özel bir durum yaşanıyor. Sancılı bir kentsel dönüşüm süreci var. Konuta olan talep kentsel dönüşüm sebebiyle oldukça fazla…

Fikirtepe’de 2+1 eski daireler 2.250 TL’ye kiralanabiliyor. Ancak yeni daire söz konusu olunca fiyat 4 Bin TL’ye çıkıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

149 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Deprem Komisyonunda Hazırlanan Rapor Meclis’e Sunuldu

Milli Emlak Genel Müdürlüğü Satılık Arsa İlanı Yayımladı