in

İzmir Barajlarında Son Durum

Barajların doluluk oranları…

İzmir’de yağan son yağmurlarla beraber barajlardaki su seviyesi yükseldi. Kentin su ihtiyacının önemli bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı’nın doluluk oranı yüzde 74.01’e çıktı.

Tahtalı Barajı’nda 1 Nisan 2020 itibariyle aktif doluluk oranı yüzde 62.59 iken 1 Nisan 2021 itibariyle yüzde 74.01 oldu. İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Genel Müdürlüğü Su Arıtma Dairesi Başkanı Hakan Alpsoykan, barajlardaki su seviyelerinin yüzleri güldürdüğünü ifade etti.

Alpsoykan, Tahtalı Barajı’nın İzmir’in en büyük içme suyu kaynağı olduğuna dikkat çekti. “Şu an Tahtalı Barajı’nda yüzde 74 civarında doluluk oranı var. Bu su hiç yağmur yağmadığı taktirde yaklaşık 670 gün İzmir şehrine yeter. Öte yandan diğer barajlarımızdaki su durumu da son derece iyi. Çeşme ilçesine verilen Kutlu Aktaş Barajı’ndaki su miktarı da en az iki sene yetecek düzeydedir. Son 12 yıl baz alındığında, 1 Nisan tarihi itibariyle barajımız bundan iyi sadece 4 yıl geçirmiş. Bu beşinci iyi senesi. Diğer yıllardaki oranlar aşağıda kalmış. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç yıl içinde kuraklıktan kaynaklı çok sorun çekmeyeceğiz. Ama yine de suyumuzu iyi kullanmanın önemini vurgulamak istiyorum” dedi.

‘BOŞA AKAN SULARI KAPATIN’

Tahtalı Barajı’na son 3 ayda yaklaşık 123 milyon metreküp su geldiğini ifade eden Alpsoykan, bu miktarın 1 yıllık suyun biraz daha fazlası olduğunu dile getirdi. Bu yıl yağış sıklığının çok iyi olduğunu kaydeden Alpsoykan, tüketicilere tasarrufun bırakılmaması gerektiğini hatırlatarak şöyle dedi:

“Ara vermesi halinde yağan yağmur buharlaşıyor. Yani akışa geçen miktar oldukça önemli. Milimetre bazında yıllık yağıştan önemlisi bunun şiddetidir. Bu yıl şiddet anlamında iyi bir yıl oldu diye düşünüyoruz. Su, insan için toprak ve havayla beraber en önemli yaşam kaynağıdır. Biz evrensel iklim değişikliği de göz önünde bulundurarak, suyumuzu tasarruflu kullanmalıyız. Lavabolarda diş fırçalamadan tutun, bulaşık yıkanması gibi işlerde suyumuzu dikkatli kullanalım. Boşa akan suları kapamak zorundayız.”

Ne düşünüyorsunuz?

122 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Dereiçi Evleri 6 Ayda Tamamlanacak

Yabancı Fonlar Türkiye’yi Markajına Aldı