in ,

Kanal İstanbul’un İmar Çalışmalarında Son Durum

Kanal İstanbul’un çevresi için düzenlenen imar çalışmalarının bir bölümü tamamlandı.

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz haftalarda temel atma işlemi yapılan Kanal İstanbul için ihale süreci henüz başlamadı. Proje için imar çalışmalarının bir kısmı tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, rezerv yapı alanı olarak belirlenen alanda yapılaşmayı belirleyecek olan yedi etaplık 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarından üçüne onay verdi.

Arnavutköy ilçesinde bulunan ve yapılaşmaya açılan milyonlarca metrekare araziler belirlendi ve inşaat hakkı tanınmış parseller belli oldu.

Yatay mimari ile inşa edileceği söylenen 500 bin nüfuslu Yenişehir projesinin ilk üç etabında toplam büyüklüğü 7 milyon metrekareye ulaşan 200’den çok parsele zemin + 14 kat onayı verildi. Yenişehir’de bulunan diğer parsellere ise yapılaşma izni zemin + 2 ya da zemin + 3 kat olmuştu.

Boyalık, Baklalı, Çilingir, Dursunköy, Sazlıbosna bölgelerinde bulunan ve büyüklükleri 700 ile 414 bin metrekare arasında değişen ve en çok inşaat izni verilerin arazilerin değerleri son çalışmalar akabinde iki katına çıktı.

Önceki planlamalar nasıl yapıldı ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kanalın çevresine yapılacak “Yenişehir” için 23 Aralık 2019’da “Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı” düzenlemesine onay vererek askıya çıkarmıştı. Yapılan itirazlar akabinde 22 Haziran 2020’de plan tekrar düzenlenmişti.

Haziran ayında gerçekleşen düzenleme ile yaklaşık 37 bin hektarlık alanın bulunduğu Yenişehir’in bütün imar programları için resmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yetki verilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yenişehir’in planlarına Mart 2021’de son düzenlemeler yapılarak askıya çıkarıldı.

Ne düşünüyorsunuz?

110 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kamuya Ait Konutlar Satışa Çıkarıldı !

Mersin Ve Hatay’da Acele Kamulaştırma Kararı Alındı