in

Karaca Adası Alıcısını Bekliyor

Yaklaşık 2 yıldır satışta !

Muğla’da Gökova Körfezi’ndeki 316 bin metrekarelik Karaca Adası, yaklaşık 2 yıldır internette yeni sahibini arıyor. İlk olarak 210 milyon TL’ye satışa çıkarılan, şubat ayında 175 milyon TL’ye düşürülen adanın fiyatı, geçen ay 50 milyon TL artırılarak 225 milyon TL’ye çıktı.

Karaca Adası, ABD’de yaşayan Türk iş insanı tarafından 1980 yılında 7 yıldızlı otel yapılmak amacıyla satın alındı. 316 bin metrekarelik ada, 1983 yılında birinci derece SİT alanı ilan edildi. Adayı satın alan iş insanı, 41 yıl boyunca adanın vergilerini ödedi, ancak SİT alanı olması sebebiyle otel inşaatına başlayamadı. Yatırımdan vazgeçti, adayı 2019 yılı Eylül ayında 210 milyon liradan satışa çıkardı. Adanın fiyatı en son geçen şubat ayında 175 milyon liraya düşürüldü. Yabancı yatırımcılardan büyük ilgi görse de satış için istenen rakamı veren olmadı.

50 MİLYON LİRALIK ARTIŞ

İndirime rağmen ada satılmayınca 5 ay sonra fiyatı artırıldı. Metrekare fiyatı 712 TL’ye çıkarılan adanın toplam fiyatı ise 225 milyon TL olarak açıklandı. 11 Haziran’da verilen yeni ilanda, üzerinde her biri 50 ile 100 metrekare büyüklükte 3 müstakil ev bulunduğu, mevcut imar durumuna göre günübirlik konaklama, yeme-içme ve marina yapılabileceği açıklandı.

Mülk sahibi adına adanın satışını takip eden İstanbul merkezli emlak şirketi yönetici ortağı adanın krediye uygun olduğunu açıkladı. “Karaca Adası 1980 yılında ABD’de yaşayan bir Türk iş insanı tarafından 7 yıldız kategorisinde otel yapılmak üzere satın alındı. O dönem imarlı olan ada, 1983 yılında birinci dereceden SİT alanı ilan edildi. Otel yatırımı bu sebeple gerçekleştirilemedi. Adayı satın alan Türk iş insanı mağduriyet yaşadı. Sahibi yatırım yapmaktan vazgeçtiği için satışa çıkardı. Adada 3 müstakil ev yer alıyor. Ancak metruk durumda. İmar affı kapsamında yapı kayıt belgeleri alındı. Restore edilerek kullanmak mümkün. Yine adaya günübirlik turizm tesisi ve küçük bir marina da yapılabilir. Bunlara izin var” dedi.

EN ÇOK ARAPLAR İLGİLENDİ

4 koyu olan ve mavi tur rotasında bulunan ada ile ilgili teklifler geldiğini, geçen yıl 3 teklif aldıklarını söyleyen yönetici ortak, rakamın istenen miktara dahi yaklaşamadığını ifade etti. 316 dönüm tapu tescilli, 65 dönüm orman kullanım alanıyla dikkati çeken adaya en fazla Araplar ve Katarlıların ilgi gösterdiğini açıkladı.

“Geçen yıl 3 teklif geldi ancak kabul edilmedi. Araplar geldi, ilgilendi. Bilhassa Katarlılar çok defa gelip gittiler. Sonra onlar da vazgeçti. ABD’de yaşayan adanın sahibi dolar üzerinden adayı satmak istediği için fiyatı sürekli döviz kuruna bağlı olarak değişiyor.”

Ne düşünüyorsunuz?

89 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Üç Kurum Satılık Lojman İlanı Yayımladı

Faizsiz Kefilsiz Tatil Kredisi !