in ,

Satın Aldığı Kayalıkların Tarım Arazisi Olduğunu Öğrenince Şok Oldu !

3 dönüm arazide çalışma başlatılamıyor.

Gümüşhane’nin Mescitli köyünde bulunan kayalık alanı yatırım amaçlı satın alan işadamı Emsal Koç, satın aldığı kayalığın imar planında ‘Tarım arazisi’ olduğunu öğrenince şok oldu. İmar planında ‘Tarım arazisi’ olarak görülen bölgede herhangi bir çalışma başlatamayan iş adamı Emsal Koç, yatırıma ve istihdama dönük işletme açmak istediğini yalnız tarım arazisi gözüktüğü için eli kolu bağlandığını ifade etti.

3 Dönüm Arazide Çalışma Başlatılamıyor

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan işadamı Emsal Koç, Gümüşhane -Trabzon Karayolu’nun merkeze bağlı Mescitli Köyü mevkiinden geçen transit yol kenarındaki aşağı yukarı 3 dönümlük kayalık bir araziyi yatırım amaçlı satın aldığını belirterek, “Satın aldığım alanda yatırım yapmak, istihdama dönük işletme açmak istiyorum. Ancak arsa imar planında ‘Tarım arazisi‘ olarak geçtiği için inşaat çalışmalarına bir türlü başlayamadık. Bundan kaynaklı da büyük mağduriyet yaşıyorum. Yetkililerden konunun çözümü noktasında bana yardımcı olunmasını talep ediyorum” şeklinde konuştu.

‘Mantıklı Bir İzahı Yok’

Koç, “Bu araziyi yatırım amacıyla 3 milyon Türk lirası karşıtlığında satın aldık. Özellikle içerisinde bulunduğumuz bu zorlu pandemi döneminde yatırım ve istihdama yönelik atılan her adımın desteklenmesi, işadamlarının ilimize yatırım yapmaları için teşvik edilmesi gerekiyor. Aynı güzergahta bahçe vasfındaki alanlara imar izini verilirken, kendi mülkümüz olan, transit yolun hemen kenarında bulunan ve tamamıyla kayalık bir alana sahip, ucube bir kayalığın alt tarafından su kanalı geçtiği için ‘Tarım arazisi’ olduğu gerekçe gösterilerek imar izni verilmiyor. Bunun mantıkla izah edilebilecek bir tarafı yok” şeklinde konuştu.

‘Yetkililer İlgisiz ve Duyarsız’

Satın alınan arazi için yapılan imar düzenlemesinin yatırıma mani olmaktan başka bir işe yaramadığının önemini vurgulayan Koç, bunun dışında arazinin alt tarafında bulunan su kanalının bozulmaması ve çevreye zarar verilmemesi konusu ile ilgili da hassasiyet göstererek yetkililere taahhüt verdiklerini buna rağmen beklentilerine ilgisiz ve duyarsız kalındığını ifade etti.

İşadamı Koç, “Mağdur ediliyoruz. Söz konusu alanın yetkililerce yerinde incelenip tekrar değerlendirilerek gerekli imar düzenlemesinin yapılması gerekiyor” dedi.

İmar Planı Değişebilir !

İmar planı değişikliği İllerde Vali başkanlığında 9 üyeden oluşan Toprak Koruma Kurulu’nca karar alınması sonucu, ‘Kurulun üye tam sayısı ile toplanması temel alınarak, yalnız zorunluluk durumunda en az altı üye ile toplanıp karar alınarak düzenlenebiliyor. Kurul kararlarında en az beşte üç çoğunlukla ve en az altı üyenin aynı yönde oy kullanması şartı aranıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

89 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Oturma Ruhsatı Nedir ? Nereden Alınır ?

Konut Stoku ve Balon İddialarına Yanıt Geldi !