in

Kira Artışları Meclis Gündeminde !

“Ücretli çalışan insanların maaşlarına gelen zamla kira fiyatlarına gelen zam arasındaki makasın artması, barınma krizi anlamına gelmektedir. Yurttaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli çalışmalar bir an önce yapılmalıdır.”

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, artan kira fiyatları nedeniyle alınması gereken önlemlerin araştırılması adına TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

Kira fiyatlarındaki artışların kontrolsüz bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Yüceer, önergesinde şunları kaydetti:

“2021’in ikinci yarısı itibarıyla okulların açılacağı kararının bildirilmesinin sonrasında büyükşehirlere dönüşün başlaması, kira fiyatlarındaki artış hızını katladı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’ne (BETAM) göre; Temmuz ayında Türkiye’de yıllık kira enflasyonu yüzde 28,2. Bu oran, İstanbul’da ise yüzde 42,3’ü, Ankara’da yüzde 30’u bulmaktadır. TÜİK’in 2019 yılı verilerine göre; halkamızın tüketim harcamalarında aslan payını, yüzde 23,7 ile ev ve kira giderleri almaktadır. İstanbul’da ise ev harcamalarının toplam harcamalar içindeki payı, yüzde 28,6 olmuştur.”

“Fırsatçılığı beraberinde getiriyor”

Özellikle kiracıların değiştiği evlerde kira fiyatlarının oldukça yüksek oranda arttığına dikkat çeken Yüceer, “Ev kiralarındaki önlenemez artış, fırsatçılığı da beraberinde getirmektedir. Diledikleri kadar zam yapamadıkları eski kiracılarına evden çıkmaları için baskı yapan ev sahipleri, boşalan evleri fahiş fiyatlarla kiralamaktadır.” dedi.

Yüceer’in açıklamalarından en önemli başlıklar şu şöyle :

“Konut satışlarındaki düşüş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine de yansımıştır. TÜİK’in açıkladığı istatistiklere göre; 2021 yılının Temmuz ayında, Türkiye genelinde konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53 azalarak 107 bin 785 olmuştur. Yine TÜİK verilerine göre; oturulan konuta sahip olanlar, 2020’de, önceki yıla göre 1 puan azalarak yüzde 57,8’e gerilerken kirada oturanların oranı 0,6 puan artışla yüzde 26,2’ye yükseldi.

Anayasamıza göre; ‘Devlet, şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama kapsamında, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, bunun dışında toplu konut teşebbüslerini destekler’. Ücretli çalışan insanların maaşlarına gelen zamla kira fiyatlarına gelen zam arasındaki makasın artması, barınma krizi anlamına gelmektedir. Her geçen gün artan kira fiyatları karşısında ekonomik darboğaz ve yüksek enflasyon kıskacındaki vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli çalışmalar bir an önce yapılmalıdır.”

Ne düşünüyorsunuz?

139 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Burdur’daki Kamu Konutları Satışa Çıkarıldı

Gayrimenkul Değerlemenin En Çok Yapıldığı İl Ve İlçeler