in

Kira Ve Özel Yurt Fiyatlarında Artış !

Üniversitelerde öğrenciler için kiralık ev veya yurt arayışı başlıyor. Ancak birçok ilde hem özel yurt fiyatları hem de kiralar arttı.

Pandemi sebebiyle uzaktan eğitimle geçen bir yılın ardından, üniversitelerin 13 Eylül’de açılacağı açıklandı. Hem bu yıl sınava girenler hem de pandemi sebebiyle evlerini boşaltanlar önümüzdeki günlerde konut arayışına başlayacak.

Pandemi süreciyle üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmiş olması sebebiyle, kiralamalara olan talep düşmüştü.

Kiralar 2020 yılında, 2019 yılındakiyle neredeyse benzer şekilde devam ederken bu yıl ise ciddi artışlar gözlemlendi. Pandeminin ve deprem tecrübelerinin artması ile birlikte kişilerin ev tercihleri değişti, bunun yanında bilhassa bazı konum ve özellikteki konutların kira değerleri arttı. Üniversite bölgeleri için yapılan araştırmada da Antalya, Muğla, Mersin gibi bölgelerde artışın yüksek olduğunu belirtilirken, “Pandemi ile birlikte bu bölgelerde belki de ilk defa bu kadar uzun süre yaşanma sürelerine ulaşılması kira artışında etkili oldu. Eylülde üniversitelerin yüz yüze eğitime geri dönmesi ile birlikte rakamlar bir miktar daha artabilir” denildi.

EN PAHALI İSTANBUL

En yüksek kirayı İstanbul’da eğitim gören öğrenciler ödeyecek. 100 metrekare bir konut için Beşiktaş’ta 3 bin 900 lira, Kadıköy’de 3 bin 700 lira talep ediliyor, Avcılar’da rakam 2 bin liraya kadar geriliyor. İzmir’de aynı büyüklükteki bir evin kirası bin 200 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişirken, Ankara’da bin 600 liradan başlıyor, 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Ülke genelinde aynı büyüklükteki bir konut için en düşük kirayı ise Çorum, Sivas ve Trabzon’da eğitim görenler ödeyecek. Bu illerde 800-850 liraya kiralık konut bulmak mümkün.

Özel yurtları tercih eden öğrencilerin yapacağı harcama geçen yıla göre arttı. Yurt fiyatları araştırması yapan bir web sitesinde, geçen yılla karşılaştırıldığında yurt fiyatlarında ortalama yüzde 20 oranında artış olduğu gözlenirken, “Tek kişilik odaların ücretlerinde yüzde 25-30’ları bulan bir artış söz konusu. 2 ve 3 kişilik odalarda ortalama yüzde 20’lik bir artış görülmekle beraber 4 ve 6 kişilik odalardaki artış yüzde 10-15 civarında” denildi.

68 BİN TL’YE ÇIKIYOR

En uygun fiyatlı yurtlar, Trabzon ve Konya’da, en yüksek fiyatlı öğrenci yurtları ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunuyor.

İstanbul genelinde yurt fiyatları 9 bin TL ile 68 bin TL arasında değişiyor. İstanbul’un en pahalı yurtları Beşiktaş, Zeytinburnu ve Kadıköy ilçelerinde. Bu ilçelerde öğrenci yurdu fiyatları konut kiralarına yaklaşıyor. Avcılar, Maltepe ve Beykoz’da ise daha uygun fiyatlı yurtlar bulmak mümkün. Öğrenci yoğunluğunun en çok olduğu Üsküdar, Beşiktaş, Kadıköy, Fatih gibi ilçelerde ise ortalama yurt fiyatları yıllık 18 ile 32 bin TL civarında.

Ne düşünüyorsunuz?

172 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Dünyada Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı Ülkeler

Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak !