in

KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Nerede İnşa Edilecek ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada KKTC’ye yeni bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Külliye Müjdesi !

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Birkaç gündür müjde açıklayacağımı söylemiştim. KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın doğru düzgün bir Cumhurbaşkanlığı binası ya da parlamento binası yok. Biz bunu KKTC’ye yakıştıramıyoruz. Şu anda KKTC Cumhurbaşkanlığı binası olarak kullanılan yapı İngilizlere ait bir gecekondu.

KKTC’ye yakışacak bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapmaya karar verdik. Bunun proje aşamasını da tamamladık. İnşaat çalışmalarına çok kısa bir süre içerisinde başlayacağız. Bu külliyeyi Metehan bölgesinde yapıyoruz. Bu bölgede bulunan 500 dönümlük araziyi TSK ile görüşüp proje için tahsis ettik.

Tahsis edilen 500 dönümlük arazide oldukça modern külliyeler yapılacak. Kıbrıs’ta Türk varlığını gösteren heybette yapılarla bütün dünyaya mesaj vereceğiz. Bununla da kalmıyoruz bu bölgeye görkemli de bir millet bahçesi inşa edeceğiz.

Buradaki devasa yapılarla dünyaya Kıbrıs Türk devletinin varlığını tekrar haykırmış olacağız. Mimarımız bu husustaki çalışmasını tamamladı ve bu çalışmanın tüm süreçlerini bizzat takip ettim. Çalışmalara hemen başlayacağız. Fazla zamanımız yok. Şu anda Kıbrıs parlamento binası da müze haline getirilip gelecek nesillere bırakılabilir.”

Metehan Bölgesi Nerede ?

Metehan bölgesi KKTC’nin başkenti Lefkoşa‘da yer alıyor. Bölge içerisinde Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne açılan bir sınır kapısı olduğu biliniyor.

KKTC’de kullanıma açıklamayan ve TSK’nın hakimiyetinde olan 500 dönümlük alanda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve diğer yapılar inşa edilecek. Bölge inşaat sürecinin sonrasında KKTC devletinin ana merkezi haline gelmiş olacak.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni Kim Yapacak ?

KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin kim tarafından yapılacağı da merak konusu oldu. KKTC’nin bu yapıyı kendi kaynakları ile yapmasına olasılık verilmiyor. Bunun için de Türkiye yardımcı olacak ve TÜM süreci yönetecek.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi için hazırlanan mimari projenin Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Türkiye’nin diğer bölgelerinde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı yapıları ile aynı mimar tarafından hazırlandığı tahmin ediliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

98 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konya Büyükşehir Belediyesi Gayrimenkul Satışı Yapacak

Hazineye Ait 21 Adet Taşınmaz İhale İle Satılacak