in

Kosova’da Sel Felaketi !

Son 40 yıldır etkili olan en şiddetli sel felaketi olarak kayıtlara geçti.

Son 40 yılın en büyük sel felaketi ile mücadele eden Kosova’da yüzlerce hektarlık arazi sular altında kaldı, yüzlerce köy ise tahliye edildi.

Kosova’da ülke genelinde sel ve su baskınlarına neden olan, günlerdir etkili olan şiddetli yağış, ülkede son 40 yıldır etkili olan en şiddetli sel felaketi olarak kayıtlara geçti.

Hektarlarca arazi sular altında kaldı ve selin etkili olduğu bölgede yaşayan halk köylerini terk etti. Kosova’nın kuzeydoğusunda bulunan Volçetrin kenti selden en çok etkilenen bölge oldu.

Volçetrin Belediyesini ziyaret eden Kosova Başbakanı Avdullah Hoti, zor bir dönemde olduklarını söyledi. Kosova Başbakanı Avdullah Hoti, aşırı yağışların neden olduğu selden etkilenen ailelere yardım amacıyla bir fon oluşturacağını ifade etti.

Volçetrin Belediye Başkanı Xhafer Tahiri ise bölgede etkili olan selin son olarak 40 yıl önce yaşandığını hatırlatarak “Volçetrin bölgesinde en büyük sel felaketi son olarak 1979 yılında meydana gelmişti” şeklinde konuştu. Belediye Başkanı Tahiri, sel bölgesinden birçok ailenin tahliye edildiğini ve felaketin bölgede çok büyük hasara yol açtığını açıkladı.

Tahiri, Volçetrin ve çevresinin sular altında kaldığına dikkat çekti. “Sitnitsa Nehri yakınında yaşayan vatandaşlara uyarıda bulunarak dünden bu yana tahliye çalışması yapıyoruz. 1979 yılından beri böyle bir durum görülmedi. Selden yaklaşık 500 aile etkilendi. Binlerce hektar arazi zarar gördü. Zarar gören çok fazla çiftçi var. Bir çiftçinin 120 koyunu telef oldu” şeklinde konuştu. Belediye Başkanı Tahiri, sel bölgesinden 100 ailenin tahliye edildiğini belirtti.

Ne düşünüyorsunuz?

121 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Yatırımlarına Ayrılan Bütçe Açıklandı !

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Kuraklığa Sarnıç Önlemi !