in

Lise Şartının Kaldırılması Tepki Aldı

TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, emlak işletmelerinde lise şartının kaldırılmasına büyük tepki gösterdi.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 31456 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Emlak işletmesi açmak için gereken lise şartı ilköğretim seviyesine çekildi. Yapılan değişikliğe gayrimenkul sektöründen büyük tepkiler gelirken Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, kararı fiyasko şeklinde nitelendirdi.

Hakan Akdoğan karara tepki gösterdi. “Bu karar tam anlamıyla fiyasko. Lise mezuniyet şartı, ilköğretime düşürüldü ! 5 Haziran 2018 ile 14 Ekim 2020 tarihi arasında meslek odalarına kayıt olan meslektaşlarımıza eğitim şartı için muafiyet getirilsin diye yapılan girişimler ve görüşmelerin sonucu olarak bu revize gerçekleşti. En hafif tabirle kaş yapayım derken göz çıkardılar” ifadelerini kullandı.

‘Amaçla tezat’

Yönetmenliğin çıkış amacından uzaklaşıldığına da değinen Hakan Akdoğan, “Yönetmeliğin çıkış amacı mesleğimizin nitelikli insanlardan tarafından yapılmasını teşvik ederek tüketicinin aldığı hizmet kalitesini artırmaya yönelikti ama alınan bu karar yönetmeliğin çıkış amacı ile de tezat oldu. Yönetmelik çıktığında uzun yıllardan beri emlakçılık yapan meslektaşlarımıza eğitim mezuniyeti konusu ile ilgili esasen müktesep hak verilmişti. Yine yönetmelik revizesi öncesi mezuniyet şartından mağdur olan meslektaşlarımız vardı ise yalnızca onlara geçici bir muafiyet verilebilirdi” ifadelerini kullandı.

‘Yanlışı düzelteceğiz’

Yapılan bu değişikliğin gayrimenkul sektörünü geriye götüreceğini dile getiren Hakan Akdoğan, “Biraz daha gayret ederlerse ilköğretim mezuniyet şartını da, okuma yazma derecesine düşürecekler. Emeği geçenleri vicdanları ile baş başa, bu yaşananları ise meslektaşlarımın takdirine bırakıyorum” dedi.

Gayrimenkul sektöründe kaliteyi yükseltmek amacıyla çalışmalarına devam edeceklerini söyleyen Başkan Akdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “İnanıyorum ki, bu yanlışı düzeltmek de TÜGEM’e nasip olacak. Ve bizi bu meslek adına karanlık bir sabaha uyandıranlar unutmasınlar ki, TÜGEM’in ışığı onları da aydınlatacak.”

Ne düşünüyorsunuz?

87 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tarım Arazilerinin İntikallerinde Vergi Ödenir mi ?

2 Bin Yeni Toki Konutu