in

Meke Gölü Haritadan Silinebilir !

Türkiye, kuraklık ve bilinçsiz sulama sebebi ile doğal güzelliklerinden birini daha kaybetti.

Görüntüsü sebebi ile dünyanın nazar boncuğu olarak anılan Meke Gölü kurudu, haritadan silinme noktasına geldi.

Meke Gölü Nerede ?

Meke gölü, Konya ilinin Karapınar ilçesinde bulunuyor. Bu göl, sönmüş olan bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucunda su ile dolmasıyla oluşan ve de ortasında bazı adacıklar bulunan bir göl. Bu göle, Karapınar Düzlüğündeki Karapınar – Ereğli yolunun yaklaşık olarak 7. km’sinde yer alan bir sapaktan dönülüp ortalama 2 km içeri kısma doğru gidilerek ulaşılabiliyor.

Yaklaşık olarak 4 – 5 milyon yıl önce volkanik bir patlama sonucunda oluşan bu krater zaman içinde suyla dolup göle dönüştü. Daha sonra ise günümüzden yaklaşık 9000 yıl önce olan ikinci volkanik patlama ile de gölün ortasında bulunan ikinci volkan konisi oluştu. Zaman içinde o da su ile dolarak ikinci göle dönüştü. Meke Gölü deniz seviyesinden yukarıya doğru yaklaşık 981 m yükseklikte.

Ne yazık ki bilinçsiz olarak açılan birçok su kuyusu ve bilinçsiz sulama sebebi ile Türkiye‘nin eşsiz değere ve güzelliğe sahip olan birçok gölü kurudu. Bu göller arasında bulunan Meke Gölü de haritadan silinme riski ile karşı karşıya.

Meke Gölü Haritadan Silinebilir !

Konu ile ilgili açıklama yapan TEMA Vakfı gönüllüsü Musa Ceyhan “Meke Gölü haritadan silinecek noktaya geldi. Gölümüzün kurumasına çok üzülüyoruz. Meke Gölümüz dünya harikası bir göldü. Bu bölgede birden fazla su kuyusu var. Tabi ‘Hazıra Hasan Dağı dayanmaz’. Yer altı sularını yükseltmek için dış havzalardan su getirilmesi gerekiyor. Buraya gelip Meke Gölü’nün halini gördükçe çok üzülüyoruz. Bütün Karapınar halkı üzülüyor. Meke Gölü’nün eski canlılığına kavuşmasını istiyoruz” diyerek çok acil müdahale edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ne düşünüyorsunuz?

151 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tarım Arazileri İçin Emlak Vergisi Ödenir mi ?

Milyarderlere Ev Sahipliği Yapan Amerika’nın Beverly Hills Kenti, Yeni Bir İlan İle Dünyada Gündem Oldu !