in

Murat Kurum, İklim Değişikliğine Dair Çağrıda Bulundu

Bakan Kurum : İklim değişikliği ve kirlilik sınır tanımıyor !

Bakan Kurum, İtalya’nın Napoli kentinde düzenlenen ‘G20 Çevre Bakanları ile İklim ve Enerji Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, G20 ülkelerine iklim değişikliğine dair çağrıda bulunarak, “Türkiye olarak, iklim değişikliğiyle mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Fakat bu mücadeleyi bir ülke tek başına sürdüremez. İklim değişikliği ve kirlilik sınır tanımıyor. Bu nedenle iklim değişikliği ve çevre sorunlarıyla mücadelede topyekun hareket etmek zorundayız.” dedi.

Bugün dünyanın farklı bölgelerinde, kirlilik, doğal kaynakların tükenmesi, biyolojik çeşitliliğin azalması, çölleşme, iklim değişikliği gibi çevre problemleri olduğunu söyleyen Kurum, bu problemlerden yalnızca biri olan iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine ise artık daha sık maruz kaldıklarını ifade etti.

Birkaç gün önce Doğu Karadeniz bölgesinde Rize‘de olduklarını, iklim değişikliği sebebiyle yaşanan aşırı yağışlarla meydana gelen sel ve heyelan sonucu 6 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Kurum, bir haftayı vatandaşların acılarını paylaşmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için bölgede geçirdiklerini söyledi.

Başta Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika olmak suretiyle, Batı Avrupa ülkelerinde yaşanan ve yoğun yağış sebebiyle meydana gelen afetler sonucu yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini dile getiren Kurum, “Bu vesilesiyle mevkidaşlarıma, hayatlarını kaybeden vatandaşları için duyduğumuz üzüntüyü ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Haber alamadığımız vatandaşların en kısa sürede bulunmalarını ve ailelerine kavuşmalarını temenni ediyorum.” dedi.

“Türkiye olarak, biyolojik çeşitliliğimizi korumaya yönelik bilimsel araştırmalar yürütüyoruz”

Çevre sorunlarıyla mücadelede en önemli hususlardan birinin su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı olduğunu, temiz su kaynaklarına ihtiyacın gün geçtikçe artarken, arıtılmış atık suların tekrar kullanımının büyük bir önem kazandığını söyleyen Kurum, bu kapsamda su ve atık su yönetimi politikalarının AB’ye katılım süreci, nüfus artışı, sanayileşme, şehirleşme ve küresel gelişmeler neticesinde geliştirildiğinin altını çizdi.

Bakan Kurum, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Cumhurbaşkanımızın eşi saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde yürüttüğümüz Sıfır Atık Mavi hareketimizle su kaynaklarımızı korumaya, su kirliliğini önlenmeye ve su tüketiminin azaltılmasına yönelik önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu noktada, dünyada alarm verici seviyelere ulaşan biyolojik çeşitlilik kaybına dair çalışmalarımıza da değinmek isterim. Türkiye olarak, biyolojik çeşitliliğimizi korumaya yönelik bilimsel araştırmalar yürütüyoruz.

Korunan alan büyüklüğümüzü yüzde 11’e çıkararak bu alanlarda yaşayan canlı cansız tüm varlıklarımızı, akarsularımızı, kirlenme tehlikesinden, yok olma tehlikesinden kurtardık. Bu oranı, OECD ortalaması olan yüzde 17’ye ve daha da üzerine çıkarmak için çalışmalarımız ise devam ediyor. Millet bahçeleriyle korunan alanlarımızı birbirine bağlıyor, ekolojik koridorlar oluşturuyoruz. Böylece habitatlar arası bağlantıların kopmamasını, biyolojik çeşitliliğin korunmasını sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemde, BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 16. Taraflar Konferansı’na ev sahipliği yapacak ve başkanlığını iki yıl için üstleneceğiz. Türkiye, bu süreçte biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımı yolunda atılacak adımlarda lider bir rol oynayacaktır.”

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Artan Konut Fiyatları Nedeniyle Merkez Bankaları Tetikte !

İzmirli, Kredi Desteği Bekliyor !