in

Müteahhitler İsyan Etti !

“Demir, çimento ve beton fiyatlarında yaşanan olağanüstü artış, Rekabet Kurumu tarafından incelenmelidir.”

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat girdilerinde fahiş fiyat artışlar yaşandığını, Rekabet Kurumu tarafından, çimento, demir ve beton fiyatlarındaki olağanüstü artışın incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik sorunlar inşaat sektörünü de derinden etkiledi.

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu yaptığı açıklamada, başta demir ve çimento fiyatları olmak suretiyle; temel inşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışlarının sektörü durma noktasına getirdiğini belirtti. “Demir, çimento ve beton fiyatlarında yaşanan olağanüstü artış, Rekabet Kurumu tarafından incelenmelidir.” dedi.

“TEKELCİ KARTELLERLE SEKTÖRÜ BAŞ BAŞA BIRAKANLARI KINIYORUZ”

Döviz kurlarının düşme eğilimi göstermesine rağmen, temel inşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışının sektörü krize sürüklediği belirtilen açıklamada, “İnşaat sektörü, 250’ye yakın alt tedarikçi sektörün dinamo ettiği, ülkemiz ekonomisine yarattığı katma değer ve istihdam alanı ile stratejik bir sektördür. Tekelci karteller, sektör temsilcilerinin tüm mücadelelerine rağmen, çimento, demir ve betonda fiyat artışlarını sürdürmektedir, tekelci kartellerle sektörü baş başa bırakanları kınıyoruz.” denildi.

DEMİR FİYATLARI SON ALTI AYDA 6 TL’YE YAKLAŞTI

Açıklamada, pandemi sürecinde inşaat sektörüne direkt olarak bir teşvik verilmediği belirtildi. “Son 6 ay içerisinde demirin kg fiyatı 6 TL’ye yaklaşmıştır. Temel inşaat malzemelerinde, demir-çelik ürünlerinde yaşanan fahiş fiyat artışları; enflasyon, dövizde yaşanan kur artışı ve faiz değişkenlerini içine alan ekonomik değerlendirmelerle izah edilememektedir. Tek problem, fiyat artışları değil… Dünyada, çimento, demir ve beton üretiminde ilk 8 ülke arasında yer almamıza rağmen iç pazarda malzeme tedarikinin zorlaşması da büyük bir problem haline gelmiştir.” denildi.

KAMU MÜTEAHHİTLERİ FİYAT FARKI BEKLİYOR

Türkiye’yi de etkisi altına alan pandemi sürecinde yaşanan evrensel sorun ile ekonominin daraldığı belirtilen açıklamada, “Dövizde yaşanan kur artışları ile kamuya iş yapan kamu müteahhitleri bu süreçte yakalandıkları şartlar nedeniyle zora düşmüşlerdir. Diğer girdi maliyetlerini olağanüstü şartlarda etkileyen, faiz, döviz kuru ve malzeme fiyatının artması nedeniyle, kamu müteahhitlerimiz taahhütlerini yerine getirmekte zorlanmaktadırlar. Yaşanan şartların ortaya koyduğu zorluklar nedeniyle, belirli sürelerde belirli fiyatlarla yapılması gereken kamu işleri gerçekleştirilememektedir ve bu alanda mağduriyet yaşayan müteahhitlerimiz bulunmaktadır. Hükümetimiz başta fiyat farkı konusu ve süre uzatımı olmak suretiyle; müteahhitlerimizin yaşadıkları mağduriyetleri acil olarak gidermelidir.” ifadelerine yer verildi.

Ne düşünüyorsunuz?

218 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Otel ve Konaklama Tesislerinde Yılbaşı Eğlencesi Yasaklandı !

Ziraat Bankası Yeşil Ev Konut Kredisi