in

Olası Deprem Sonrasında Tsunami Riski Taşıyan İlçeler

Beklenen büyük İstanbul depremi için risk gün geçtikçe biraz daha artmaya devam ederken Marmara Bölgesi için tsunami riski yüksek olan ilçeler açıklandı.

İstanbul’da her an yaşanması beklenen Büyük İstanbul Depremi için riskler gün geçtikçe artmaya devam ederken konu ile ilgili son dakika açıklaması da Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy tarafından yapıldı. İstanbul’un yalnızca deprem değil bunun yanı sıra tsunami riski altında da olduğunu söyleyen Ersoy riskli ilçeleri açıkladı.

İSTANBUL’DA TSUNAMİ RİSKİ OLAN İLÇELER HANGİLERİ ?

1999 senesinde meydana gelen büyük Marmara Depremi’nin izlerini halen silemeyen ve kentsel dönüşümü bir türlü tamamlayamayan İstanbul’u her an büyük bir deprem olma riski devam ederken Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy tsunami uyarısında bulundu.

Ersoy yapmış olduğu açıklamasında “İstanbul’da Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Ataköy, kısmen Zeytinburnu ve Topkapı’ya yakın semtler tsunamiye yatkın yerler” diyerek olası bir deprem akabinde bu bölgeler için deprem planının yanı sıra tsunami planı da yapılması gerektiğini dile getirdi.

DEPREM SONRASI MARMARA’DA TSUNAMİ OLUR MU ?

Marmara Bölgesi’nin Tsunami riski taşıdığını söyleyen Prof. Ersoy iç deniz olduğu halde sanılanın aksine Marmara Denizi’nde de tsunami tehlikesi bulunduğunu belirterek tarihsel dönemlerde bu bölgelerde tsunami yaşandığına dikkat çekti. Ersoy “Geçmişte Marmara Denizi ‘inde meydana gelen depremler İstanbul ve çevresini hep etkilemiştir. Bu depremlerle beraber tsunami gerçeğini de ifade etmek gerekiyor. Son 2 bin yıl içerisinde 30’un üzerinde tsunami var” diyerek açıkladığı ilçelerde ayrıca önlem alınması gerektiğini dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da Marmara Denizi ile kıyı komşusu olan ilçelerde son dönemde sahil bölgelerine üzerinde “Tsunami Tahliye Yolu” yazılı bulunan tabelaların yerleştirilmesi dikkat çekerken olası bir tsunami olayında hiç vakit kaybedilmeden yüksek yerlere doğru kaçılması gerektiği belirtiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

166 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ’den 240 Ay Vade Ve 450 TL Taksitle Satılık Konutlar

Tahliye İçin Kiracı İhtarname Örnekleri