in

Ordu’da 30 Bin Konutun Elektrik Enerjisi Çöpten Üretilecek

250 ton atık, Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde elektrik enerjisine dönüştürülecek.

Ordu’da günlük depolanan yaklaşık 250 ton evsel atık ile elektrik enerjisi üretilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, kentte bundan sonra atık probleminin olmayacağını belirterek, “Yıllara göre artış göstererek 7,0 megawatt saate yani 30 bin konutun enerjisini üretecek hale getireceğiz” dedi.

Çaybaşı ilçesinde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde her gün bertaraf edilen 250 ton atık, elektrik enerjisine dönüştürülecek. 7,0 megawatt saat enerji üretimi yapılacak tesiste Büyükşehir Belediyesi atığı ekonomik kazanç haline getirecek. EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu)’ndan alınacak kesin kabul sonrası enerji üretiminin, 2021 yılı Mart ayında itibaren başlatılması hedefleniyor.

30 Bin Konutun Enerjisi Üretilecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, yapılacak olan çalışmaların çevreye ve tabiata uyumlu olacağını belirterek, kentte atık probleminin olmayacağını ifade etti. Güler, “Her gün Çaybaşı ilçemize getirilen 550 ton atığın yaklaşık 250 tonu değeri olmayan, geri dönüştürülemeyen atıklardan oluşuyor. Biz bu atıklardan enerji üreterek onları kıymetli hale getireceğiz. Tesisimizde kurulan enerji dönüşüm sistemiyle atıktan elektrik enerjisi üretmeye başladık. Üretim için gerekli her çalışmayı bitirerek tesisimizi üretime hazır hale getirdik. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan kısa bir süre içerisinde alacağımız kesin kabul sonrası üretimi başlatacağız. İlk etapta 1,4 megawatt saat ile başlangıç yapacağımız tesisimizde yıllara göre artış göstererek 7,0 megawaatt saate yani 30 bin konutun enerjisini üretecek hale getireceğiz. Yapılacak çalışma oldukça çevre dostu, doğayla uyumlu bir üretim olacak. Ordu’da atık, artık problem olmayacak. Şimdiden tüm kentimize hayırlı olsun” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

184 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Borç Yapılandırmada İkinci Şans !

Emlak Danışmanı Bildirimlerinde Son Hafta !