in

Ordu’da Tarihi Çeşmeler Restore Ediliyor

Restorasyon, Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığına bağlı Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü tarafından yaptırılıyor.

Ordu’nun tarihi ve kültürel miraslarını gelecek nesillere transfer etmek amacıyla çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi, 2015-2020 yılları arasında Osmanlı dönemine ait Altınordu, Ulubey ve Gülyalı ilçelerinde bulunan toplam 7 çeşmede restorasyon ve temizleme çalışması yaptı.

Büyükşehir Belediyesi, 2 çeşmeyi daha 2021 yılında restore ederek geleceğe taşıyacak.

Çeşmelerin restorasyonu için Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan onarım izni alındı. Restorasyon, Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığına bağlı Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü tarafından yaptırılıyor. Tarihi çeşmeler aslına sadık kalınarak aynı malzeme ve tarz ile yenileniyor.

Çalışmalar kapsamında Altınordu ilçesinde Oluksuyu ve Kirazlimanı Çeşmelerinde altın varak çalışmaları ve taş temizliği yapıldı. Ulubey ilçesinde Güzelyurt, Uzunmahmut, Karakoca ve Kıranyağmur Çeşmelerinde ise zemin döşemesi, kumlama ve duvar yapımı çalışmaları uygulandı. Gülyalı Kestane Mahallesi’nde bulunan Kurtlu Çeşme’de eskiyen taşlarda değişim, kumlama, zemin döşemesi ve duvar yapımı uygulanarak restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi değerlere önem verdiğini ifade etti. “Osmanlı’dan günümüze kadar gelen tarihi çeşmeleri gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Restorasyon çalışmaları ile tarihi çeşmeler uzun yıllar bölge halkına hizmet vermeye devam edecek ve yıllara meydan okuyacak. Geride kalan 4 yılda 7 çeşmede restorasyon çalışmaları tamamlandı. 2021 yılında da Altınordu ilçemiz Taşbaşı Mahallesi’nde bulunan Kabana 1 ve Kabana 2 Çeşmeleri uzman ekipler tarafından restore edilecek.”

Ne düşünüyorsunuz?

218 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Evinizi Kütüklerle Dekore Edin !

Bankaların Peşinatsız Konut Kredisi İçin Başvuru Şartları