in

Oteller Eve Dönüştü !

Yatırımcılar için yeni bir trend başladı. İşlevini yitirmiş, eski, küçük otellerle apart, pansiyonlar yıkılıp lüks konutlara çevrilmeye başlandı.

Koronavirüs akabinde büyükşehirlerin kalabalığından uzakta kalmak isteyenler yazlıklarına yerleşirken, yazlık almak isteyenlerin talebiyle fiyatlar son bir yılda uçuşa geçti. Yazlık fiyatlarında yüzde 100’e varan oranda artış yaşandı. Yaz aylarının gelmesiyle kiralık konut talebi de artınca sezonluk kiralama fiyatları milyon liraları buldu. Bölgede konut bulmak zorlaşınca yatırımcılar için yeni bir trend başladı. İşlevini yitirmiş, eski, küçük otellerle apart, pansiyonlar yıkılıp lüks konutlara çevrilmeye başlandı.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Bodrum Temsilciliği Başkanı Sevil Ece Gümüş Kapar, vatandaştan gelen yoğun talep sebebiyle bölgede eski olan otellerin lüks rezidanslara dönüştüğünü ifade etti. Kapar, bilhassa Bodrum Bitez ve Gümbet arasında bulunan Asarlık Koyu’nda birkaç otelin bu yolla konutlara dönüştüğünün bilgisini verdi. Şu anda bir butik otelin de pazarlık aşamasında olduğunu söyleyen Kapar, “Ortakent’te, Marina’da otelleri eve dönüştürenler oldu. Son dönemde 7-8 tane bu yolla değişti. Kiralık konut talebi yoğun olduğu için villa yerine daire ve rezidans şeklinde küçük projeler yapıldı” dedi. Otelden dönüşen projelerde fiyatların 550-600 bin eurodan başladığını aktaran Kapar, bölgede yaşamın başladığı lüks bir konut projesinin de otelden dönüştüğü bilgisini paylaştı.

PANSİYONLAR YAZLIK OLDU

Antalya’nın tatil bölgelerinden Kaş ve Kalkan’a talep artınca bölgede birden fazla inşaat yapılmaya başlandı. İşlevsiz otellerin dönüşümü bu bölgede de görülüyor. Bölgede emlakçılık yapan Özcan Yılmaz, şöyle dedi: “Kaş ve Kalkan çevresindeki lüks villalara adeta talep patlaması yaşandı. Lüks villaların haftalık kirası 15 bin ila 50 bin TL arasına geldi. Eski pansiyon sahipleri de buraları villalara dönüştürmeye başladı.”

TADILATA GİTTİLER

Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, “Marmaris’in üç tarafı orman bir tarafı deniz, yeni arsa üretilemediğinden yoğun talepler fiyatları çok yükseltti. Pandemiyle iş yapamayan, masraflarını karşılayamayan küçük çapta konaklama hizmeti veren işletmeler de yeni oluşan talebe yanıt vermeye yöneldi, dairelere, lüks konutlara dönüşmeye başladı. Hatta bazı küçük oteller mevcut yapısında tadilata giderek aylık kiralık konut tipine döndü. Küçük çaptaki 300’e yakın apart ve otelin yarısı lüks daire oldu. Bugün apart otellerden çevrilen 1+1 daireler 500 bin, 2+1 ve 3+1 özelliklerine göre 1 milyon ile 1 milyon 750 bin lira civarında değişiyor” şeklinde konuştu.

ŞEHİR OTELLERINE APARTMAN ÖNERİSİ

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan ise şehir otelleri ve ofisler için farklı bir tavsiye getirdi. Şehir otellerinin bugünlerde önemli derecede müşteri sorunu yaşadığını anlatan Özcan, bu tür binaların, yurtdışında son derece yaygın olan ‘hizmetli apartman (serviced apartment)’ veya ‘uzatılmış konaklama (extended stay)’ tarzına dönüştürülüp 3 ile 12 ay arasında değişen sürelerle kiracılara açılabileceğini söyledi. Özcan, konut fiyatlarının enflasyonun üzerinde arttığı bir dönemde, ev satın alma maliyetine giremeyen, girmek istemeyen kiracı adayları için ‘hizmetli apartman’ tipindeki otellerin iyi bir alternatif olabileceğini sözlerine ekledi.

Ne düşünüyorsunuz?

153 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Yatırımında Geri Dönüş Süresi Yükseldi

Kanal İstanbul İnşaatı İçin Çok Sayıda Firma Sırada !