in

Pandemi Balkonsuz İnşaatları Durdurdu

Bahçeli konut pazarı daha da büyüyecek !

Pandemi ile birlikte bahçeli ev satışları hızlanırken, fiyatları da normal konutun iki katı arttı. Son 1 yılda Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 31,68 oranında yükseldi, müstakil konutlarda artış yüzde 64,43 olarak kayıtlara geçti.

Bahçeli evlere olan talep, pandemide zirve yaptı. Son 1.5 yılda daha büyük, balkonlu ve müstakil bahçeli konut satışlarında talep patlaması yaşanırken, bu konutların fiyatları diğer konutlara göre 2 kat arttı. Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde son 1 yılda ev fiyatları yüzde 31,68 artarken, müstakil konutlar yüzde 64,43 oranında yükseliş gösterdi. Böylece Türkiye genelinde müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 5 bin 801 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 116 bin 200 TL, yatırımın geri dönüş süresi 31 yıl oldu. Artan taleple beraber bahçeli konutların genel konut pazarı içindeki payının da yükseldiğine vurgu yapıldı.

Bahçeli Ev Bulmak Zorlaşıyor

Pandemi ile birlikte evlerde geçen sürenin arttığını ve uzaktan çalışmanın yaygınlaştığını söyleyen Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, “Bunun sonucunda daha büyük, balkonlu ve müstakil evlere talep arttı. Talep artışı hem ev fiyatlarının hem de arsa fiyatlarının artmasına neden oldu” dedi. Talebin sonucu olarak bu tarz evlerde stokların azaldığını anlatan Öğüt, “Geldiğimiz noktada emlak danışmanları bu tür ev tiplerinde portföy bulmakta güçlük çekiyor” şeklinde konuştu.

Yazlık Bölgelerde Artış Daha Yüksek 

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ile yazlık bölgelere de fazla talep oluştuğunu bunun sonucu en yüksek değer artışının bu bölgelerde görüldüğünü anlatan Ögüt, “Muğla’da müstakil konutlar son bir yılda yüzde 64,53 oranında artış gösterdi, müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 11 bin TL, ortalama ev fiyatı bir milyon 1 milyon 959 bin 246 TL, yatırımın geri dönüş süresi 35 yıla çıktı. Antalya’da ise müstakil konutlar son bir yılda yüzde 70,71 oranında artış gösterdi, müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 5 bin 910 TL, ortalama konut fiyatı bir milyon 1 milyon 347 bin 480 TL, yatırımın geri dönüş süresi 32 yıl oldu” dedi.

Satışlar Ciddi Oranda Yükseldi

Bahçeli evlere olan talebin pandemide neredeyse patlama yaşadığını dile getiren Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, “Satışlar önemli oranda arttı. Bu durum insanların evlerinde daha fazla vakit geçirmesiyle beraber oluşan doğal bir süreç. Bu süreçte yaklaşık her sektörde ciddi değişimler yaşanıyor ve bunun devam edeceğini görebiliyoruz. Gayrimenkul sektöründe de talepler bu doğrultuda şekilleniyor” dedi.

Küçük Bahçeli Konut Üretimi Yapılmalı

Salih Kuzu, bahçeli konut talebi konusu ile ilgili yapılan araştırmalarda, konut alıcılarının ilk tercihinin açık farkla bahçeli bir konut almak olduğunu ancak yüksek fiyatlar, uygun lokasyonlarda bu evlerin yapılamaması ve kendi alım güçlerinin yeterli olmaması nedeniyle bahçeli eve sahip olmakta zorlandıklarını ifade etti. Bahçeli konut taleplerinin karşılanması için uygun ve ekonomik arsaların üretilmesi ve bu arsalar üzerine talebe uygun büyüklükte ve genel giderleri uygun olan evler üretilmesi gerektiğini aktaran Kuzu, “Özellikle daha küçük evlerin bahçeli konut olarak planlanması çok büyük bir konut alıcı kitlesinin bu evlere ulaşabilmesine imkan sağlayacak” dedi.

İstanbul gibi kalabalık bir şehirde evde geçirilen süre arttıkça yaşanılan, vakit geçirilen mekanlardan beklentilerin de arttığını dile getiren Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, “Balkonlar, teraslar, bahçeler, spor alanları açık alışveriş alanları, parklar en fazla aranan özellikler olmaya başladı. Bu dönem, gayrimenkul sektörünün çözüm tavsiyeleri geliştirilmesine neden oldu. Hepimiz pandemi döneminde uygulanan kısıtlamalar ve evden çalışma modelinin pandemi sonrası için de devam edeceği izlenimi vermesi, evlerde açık alan, çalışma odası gibi alanlara ihtiyacı üst noktaya taşıdı” dedi.

Bahçeli Konut Pazarı Daha da Büyüyecek

Özellikle kalabalık şehir merkezlerindeki apartmanlardan kentin çeperlerindeki bahçeli evlere doğru bir yönlenme olduğunu dile getiren Salih Kuzu, “Pandemi sürecinde insanlar toprağa dokunabilmenin ne kadar önemli olduğunu anladılar. Evlerini yaşamlarının merkezine koyduklarında bu mekanların öneminin farkına vardılar. Bu nedenle ilerleyen dönemde markalı konut üreticilerinin de bu alanda projeler üretmeye yönelmesiyle beraber bahçeli konut projeleri pazarındaki büyüme devam edecek” yorumunu yaptı.

Pandemi Balkonsuz İnşaatları Durdurdu

Pandeminin sektöre etkilerini değerlendiren BOSS4 Gayrimenkul İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “İnşaat sektörü açısından bakıldığında bahçesiz, hatta balkonsuz dar peyzaj alanları gibi oluşumlara sahip devasa yüksek yapılarda ciddi bir artış yaşanıyordu. İyi projelendirilemeyen bazı yapılar kentlerin vizyonunda olumsuz bir etki yaratıyordu. Bu nedenle pandemi bu durumun yaratacağı tehlikeyi ortadan kaldırdı diyebiliriz. Pandemi öncesinde sektörden oldukça az pay alan bahçeli projeler, pandemi ile birlikte büyük bir ivme kazandı. Bugün satılan projelerin neredeyse tamamı bahçeli projelerden oluşuyor. Bundan sonraki süreçte de satın alma kararında lokasyon, metrekare gibi en büyük ölçütlerden biri olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

104 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ankara’da 102 m2 3+1 Daire Ziraat Bankası’ndan Satılık

15 Adet Lojman 4 Ağustos’ta İhaleye Çıkıyor