in

Pandemide Zenginleşen Ülkeler

Yeni Zelanda’da milyonerlerin sayısı son beş yılda üçte bir oranında arttı.

Koronavirüsü büyük oranda geride bırakan Yeni Zelanda’nın ultra zengin nüfusu gelecek beş yılda %50’nin üzerinde artacak. Yeni Zelanda’nın milyonerleri son beş yılda üçte bir oranında artış gösterirken, gelecek 5 yılda %72 artacak. Bununla birlikle net varlığı 30 milyon doların üzerinde olanların sayısı, danışmanlık şirketi Knight Frank’e göre aynı dönemde %52 artış gösterecek.

Yeni Zelanda o kadar zenginleşti ki en zengin %1’ lik dilime dahil olabilmek için en az 2,8 milyon dolara ihtiyacınız var. Yeni Zelanda en zengin ülkeler listesinde Monako, İsviçre ve ABD’den sonra dördüncü sıraya yerleşti. Monako’da %1’lik dilime dahil olmak için en az 7,9 milyon dolarınız olmalı.

Yeni Zelanda’yı dünyanın odak noktası haline getiren şey sadece zenginliği de değil.

Forbes’un haberine göre, Aralık ayında Yeni Zelanda pasaportu, vizesiz seyahat edebildiği ülkeler açısından dünyanın üçüncü en güçlü pasaportu oldu. Bu durum ise dünyanın her yerinden zengin insanların, ülkeye taşınmak için milyonlar teklif ettiği bir yılın sonunda gerçekleşti. Zirve noktasında ise Yeni Zelanda’da oturma izninin maliyeti minimum 2,2 milyon dolar olmasına ve sürecin üç ila dört ay almasına rağmen, her 30 saniyede bir, ABD’den Yeni Zelanda’nın göçmenlik sayfası görüntülendi.

Sotheby’s International Realty’nin Genel Müdürü Mark Harris, “Göçmenlik için gereken miktarlar son derece yüksek ve emlak gerekliliklerimiz de bunu yansıtıyor” dedi. Ancak oturma izni almayı başarmış şanslı insanlar şimdi koronavirüs kısıtlamalarının olmadığı bir ülkede yaşıyor. Barlar, restoranlar ve hatta konser mekanları eylül ayından bu yana büyük ölçüde açık. Harris, “Hepimiz geçtiğimiz yıl kayak yapmaya gittik. Her zamanki gibi yüzmeye, sörf yapmaya ve golf oynamaya gittik” ifadesini kullandı.

Dünyanın en zenginleri için Yeni Zelanda’yı çekici kılan nedenlerden bir diğeri de kırsalın ve deniz kenarındaki emlakların uzak olması. Dünyada net varlığı 30 milyon doların üzerinde olan insanların neredeyse dörtte biri, bu yıl yeni bir konut almayı planlıyor. Bu kişilerin %56’sı ise kıyı şeridini seçeceğini söylüyor. %47’si ise kırsal bir alanda konut almayı düşünüyor.

Bugün kırsal alanda veya sahil şeridinde bulunan evlerde yaşamak bugünün ultra zenginleri için son derece normal. Araştırmaya katılanların neredeyse üçte biri oturdukları evi dış alanı daha geniş olan bir evle değiştirmek istediğini ifade etti. Nehir, deniz ve plaj kenarlarındaki emlaklar, Premium Real Estate’in Genel Müdürü Jane Guy’a göre son derece aktif. Harris, “Waiheke Island şimdi son derece yükselişte” dedi. Açıklamasının devamında, “ada içinde ada” olarak tanımladığı bölgenin Auckland’ın merkezinden sadece 45 dakika uzaklıkta olduğunu ve talebin var olan emlakları aştığını ifade etti.

Tüm bu talep ve zenginlik, fiyatları da yükseltiyor. Yeni Zelanda’nın en büyük kenti Auckland’da ortalama konut fiyatları yılı %18 yükselişle kapattı. Lüks emlak segmentinde ise Knight Frank’e göre fiyatlar %157 arttı. Bu durum ise ülkede tepki çekiyor. Hızla yükselen konut fiyatları geçtiğimiz yıl seçim kampanyasının en önemli hususlarından biri oldu. İlk evlerini alacak olan kişiler, fiyatlara ulaşamadı. Yeni Zelanda Merkez Bankası, emlak spekülatörlerini önlemek için mortgage kredisinde yeni kısıtlamalar getireceğini belirtti.

Uluslararası alıcılar da emlak piyasasına yaklaşamıyor. Yeni Zelanda vatandaşı veya oturma izni sahibi olmayan yabancı alıcılar Yurtdışı Yatırım Otoritesi (OIA) tarafından onaya ihtiyaç duyuyor ve bu süreç haftalar hatta aylar alabiliyor. Ancak bu durum milyonerler için bir engel oluşturmuyor. Harris, “ABD, İngiltere ve insanların bu kuralı anlamadığı diğer bölgelerden hala çok talep alıyoruz” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

145 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Konut GYO Hisseleri Teknik Analiz Raporu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Deprem Konutlarının Temel Atma Töreninde Çağrı Yaptı