in

Rusların Ege İlgisi Artıyor !

Türkiye, pandemi akabinde de yabancıların markajında !

Dünyanın en güvenilir yatırım araçlarından biri olan gayrimenkulde, yabancıya konut satışında ilk sıralara yerleşen Türkiye, pandemi akabinde de yabancıların markajında. Yabancıya konut satışında ülkemize yıllık 6 milyar dolar getiri sağlandığını belirten Super Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Gökçiler, bu rakamın 2025’te 20 milyar dolara çıkacağını ifade etti.

Pandemi öncesinde yabancıya ev satışında dünya liderlerinden biri olan Türkiye, yaz sezonunda da yabancıların markajına girdi. TÜİK verilerine göre 2019 yılında 45.483 adet, 2020 yılında 40 bin 812 adet, 2021 yılının ilk yarısında ise 20 bin 488 adet yabancıya gayrimenkul satışı yapıldı. Yabancı gayrimenkul satışının ülkemizin cari açığına fayda sağlayan 6 milyar dolarlık bir getiri gerçekleştirdiğini belirten Super Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gökçiler, “2025 yılında Türkiye’de yabancı gayrimenkul satışından elde edilecek gelirin 20 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu sayıyı yakalamak için ilişkide olduğumuz ülkelerin sayısını artırıyor olmamız gerek. Bu ülkelerle, hükümetler düzeyinde bir takım ticaret anlaşmalarının yapılması oldukça önemli. Güney Afrika, Çin ve Hindistan gibi ülkelerle şu an bir işbirliğimiz var ama işbirliğinin boyutu son derece az. Buradaki işbirliklerini de yalnızca onlara ev satmak gibi görmemeliyiz. Dünyanın çeşitli ülkelerinden konut geliştiricilerini de Türkiye’ye çekiyor olmak lazım zira kendi markalarını gören diğer ülke insanları o markalardan alışveriş yapma konusu ile ilgili daha istekli olabiliyorlar. Burada hem hükümete hem de konut geliştiricilerine iş düşüyor.’ dedi.

Konutları yiyecek gibi online satıyoruz !

Gayrimenkul sektörünün önemli ve güvenilir bir yatırım aracı olduğuna da değinen Gökçiler, bunun dışında satışların online yapılmasıyla, pandeminin gayrimenkul satışı üzerindeki negatif etkisinin bu yolla minimumda tutulduğundan bahsetti: ‘Gayrimenkul sektörü bize göre dünyanın en güvenilir yatırım aracı. Ülkemiz için hem çok büyük bir döviz girdisi sağlıyor hem de cari açığın kapatılması anlamında oldukça önemli. Türkiye’nin bir dünya devleti olması açısından gayrimenkul yatırımcılarının her anlamda; araziden, ev ve ticari alanlara kadar Türkiye’ye gelmesini önemsiyoruz.’

Online satışın hem ülkeye döviz getirisi, hem de pandemi imkanlarında satışları kolaylaştırdığını belirten Gökçiler, “Türkler olarak pazarlama alanında çok iyiyiz. Gayrimenkul sektöründe de iyi pazarlamacılar var. Konutu tıpkı bir programla evinize sipariş ettiğiniz bir içecek, yiyecek gibi artık online satıyoruz. Dünyanın her yerinden müşteriler, Türkiye’de oluşan bu güvenle birlikte online satın almalar yapıyorlar, paralarını banka üzerinden gönderiyorlar. Dolayısıyla online satışta pandemiden çok etkilendiğimizi söyleyemeyiz. Zaten rakamlara baktığınız zaman da 2019, 2020, 2021 hepsinin 40 bin bandının üzerinde olduğunu görüyoruz.’

Rusların Ege ilgisi artıyor !

2021 Ocak-Haziran döneminde yabancılara İstanbul’da 10 bin 108 konut satıldı. İstanbul’u, 3 bin 990 ile Antalya, 1276 ile Ankara, 951 ile Mersin, 584 ile Yalova takip etti. Bu dönemde en fazla konutu 3 bin 70 adetle İran vatandaşları aldı. İranlıları, 3 bin 19 konutla Irak, 1759 ile Rusya, 1277 ile Afganistan, 726 ile Almanya vatandaşları izledi. 2020 yılında dünyada gayrimenkul kaynaklı en büyük kazanımı sağlayan ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Gökçiler, “İstanbul, Ankara ve İzmir geçen sene tüm dünyadaki konutlar içerisinde en fazla kazandıran şehirler. Dolayısıyla ilgi şu an İstanbul, Ankara ve İzmir’de yoğunlaşıyor. Ruslar açısından baktığımız zaman Ege bölgesi ve bilhassa Antalya’ya yoğun ilgi dikkat çekiyor. İranlılar İzmir’e, Iraklılar Adana ve Mersin’e ilgi gösteriyor. Bir dönem Karadeniz bölgesinde de Trabzon, Samsun gibi illere çok yoğun ilgi vardı ama şimdi bu ilginin biraz daha azaldığını, biraz daha kıyı kesimlere yoğunlaşıldığını görüyoruz. Çin, Hindistan, Pakistan gibi yeni yeni ilgi göstermeye başlayan ülkelerin ise İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara’yı tercih ettiğini söyleyebilirim.’ şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

92 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

15 Adet Lojman 4 Ağustos’ta İhaleye Çıkıyor

Toplam 12,9 Milyon Metrekare Hazine Arazisi Kiraya Verildi