in

Satılık Ev İlanları Kaldırılıyor !

Konut piyasasında gelen zamlar akabinde yeni bir problem yaşanıyor. Bazı ev sahipleri satılık ev ilanlarını bir bir kaldırmaya başladılar.

Ev Fiyatlarına Ne Kadar Zam Gelecek ?

Ekonominin gidişatı ve döviz kurunun sürekli artışı sebebiyle özellikle gıdadan, elektroniğe, tekstilden, hizmet sektörüne kadar birçok alanda yeni zamlar geldi. Bu zamların devamının da geleceği düşünülüyor. Bunun üzerine her alanda zam geleceği yönündeki endişe konut sektörünü de yakından etkiledi.

Pek çok alanda gelen zamlarla ve zam beklentileri ile birlikte stokçuluk gündeme gelmeye başladı. Bunun anlamı ise yeni gelecek zam beklentileri karşısında ellerindeki ürünü satmaktan vazgeçerek zamlı fiyatları beklemek olarak adlandırılıyor. Pek çok alanda alıştığımız stokçuluk şimdilerde konut sektöründe de yaşanıyor.

Konut Sektöründe Talep Hala Yüksek !

Merkez Bankası tarafından Konut Fiyat Endeksi açıklanmıştı. Eylül ayında ev fiyatlarında yüzde 35.5 oranında bir artış yaşandı ve bu rakamlar rekor olarak adlandırıldı. Konutlarda metrekare birim fiyatları 5 bin liranın üzerine çıkarak yeni rekorları da beraberinde getirdi. İnşaat malzemelerinin zamlanmasının da bu süreçte oldukça etkili olduğu konuşuluyor.

Fiyatların yükselmesi ev satışlarına olan ilginin düşmesine neden olmadı. Aksine talebin oldukça yüksek olması muazzam bir gelişme olarak değerlendirildi.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü !

Kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını uzun bir aranın ardından düşürdü. Konut kredisi faiz oranları yüzde 1.29 seviyelerine kadar düştü. Bunun üzerine ev almanın tam zamanı olduğunu belirten uzmanlar, son zamanlarda artan stokçuluk karşısında vatandaşların bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirtiyorlar.

Konut sektöründe fiyat artışının devam edeceği düşünülüyor. Bununla birlikte en az yüzde 45 oranında yeni zamların ekleneceği açıklandı.

Ev İlanları Hızla Kaldırılıyor !

Yapılan incelemelerde satılık ev ilanlarının giderek azaldığı tespit edildi. Ancak bu durumun satışlarla bir ilgisi yok. Yeni yıldan itibaren ev fiyatlarının artacağının öngörülmesi üzerinde konut sahipleri stokçuluk yaparak ilanları kaldırmaya başladılar. Bu durumda yeni yıldan sonra zamlı fiyatlarla tekrar ilana koymaları bekleniyor. Hatta tapu işlemleri esnasında bile satıştan vazgeçen ev sahiplerinin olduğu da ortaya çıktı. İlanlardan kaldırılan satılık konut oranları yüzde 12 seviyelerine kadar ulaştı.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredisi Nedir?

Konut Fiyat Endeksi Nedir ?