in

Sezonluk Kiralar Tavan Yaptı

Çeşme’de Yüzde 50 Artış !

Pandemiyle beraber şehir dışında bahçeli konut arayışına giren vatandaş yazlıkların olduğu bölgelerde nüfus patlamasına neden oldu. Artan talep konut fiyatlarının tavan yapmasına yol açtı. Çeşme’de, havuzun ortak kullanıldığı bir sitede 3 aylık kira bedeli 350 binden başlayıp 750 bin liraya kadar çıkabiliyor. Pandemiyle beraber 185 bin olan nüfusu 750 bine çıkan Bodrum’da ise yazlık kiraları 100 binden başlayıp 1 milyon liraya kadar yükseldi. Marmaris’te de günlük kira bedeli bin ile 5 bin lira arasında değişiyor.

Çeşme’de Yüzde 50 Artış !

Pandemiyle beraber kiralık konut fiyatları Çeşme’de de yükseldi. Otoyolun tamamlanmasının sonrasında bölgeye, İzmir’in yanı sıra Bursa ve İstanbul’dan da talep oluyor. Alaçatı’daki ortak havuzlu sitede, 3 banyo ve 4 odalı evin sezonluk kirası 165 bin lira oldu. Geçen yıla göre bölgede kira fiyatlarında yüzde 50 ile 60 arasında artış gerçekleşti.

Çeşme esnafı ilçe nüfusunun artışından memnun. İnsanların kendilerini güvende hissettiğini söyleyen esnaf, Çeşme‘nin bu yıl en kalabalık kışını yaşadığını, bundan üç, dört yıl önce bir konut alabileceğiniz rakamlarla, şu an sadece kiraya çıkılabildiğine dikkat çekti.

Karantina süresince temiz hava ve bahçeli konut hayali kuranların talebi artırdığını belirten Marmaris Emlakçılar Derneği ve İstanbul Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Zülfikar Soyvural, “Yaz sezonunda Marmaris ve kırsal turistik mahallelerinde günü birlik veya sezonluk kiralık müstakil villa kalmayacak gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

Finans ve Emlak Uzmanı Figen Gedik de, “Ultra lüks dediğimiz içinde havuzu, bahçesi, yaşam alanları olan, 4+1 ve üstü villalar günlüğü 3 bin ile 5 bin lira arasında alıcı buluyor” dedi.

Mülk Sahiplerine Uyarı !

Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Sözcüsü, “Bodrum’da pandemiden sonra günlük ve sezonluk konut kiraları yüzde 50 arttı. Salgının yanı sıra yaşanan depremle bölgede kiralık ve satılık fiyatları üçe katlandı. Mülk sahiplerinin biraz insaflı davranmasını istiyoruz. Pandeminin sonrasında kiracı bulmakta zorluk çekecekler” uyarısı yaptı.

Ne düşünüyorsunuz?

187 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Otopark Yönetmeliğinde Yeni Dönem Başladı

Emlak Katılım Bankası Yeni Finansman Çözümlerini Hizmete Sundu !