in

Suudi Yatırımcı, Türkiye’deki Gayrimenkullerini Satışa Çıkardı

Sektör çalışanları krizin yeni yatırımcılar için fırsata dönüştüğünü düşünüyor.

2018 yılında gerçekleşen Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Suudiler’in Türkiye’deki yatırımlarını satmaları için kendi ülke yönetimleri tarafından yapılan baskı devam ediyor.

Suudi rejimin, vatandaşlarına Türkiye’de yatırım yapmaları halinde yaptırım uygulayacaklarını bildirmesinin ardından birden fazla Suudi yatırımcı, Türkiye’deki gayrimenkullerini satışa çıkardı.

Yatırımcılar, gayrimenkullerini gerçek bedellerinin altında satmaya çalışıyorlar. Suudiler’in yatırım yaptığı yerler arasında bulunan Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde birden fazla villa düşük bedellerle satışa çıkarıldı. Emlakçılar, Sapanca ve Kartepe Maşukiye’ de bulunan birçok villanın düşük bedelle satışa sunulmasını, oluşturulmak istenen kriz girişiminin yatırımcılar için fırsata dönüşeceği şeklinde yorumluyor.

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, Suudi yatırımcıların ellerindeki gayrimenkulleri hızla satışa çıkarmasını değerlendirdi. Suudi Arabistan krallığı, Türkiye’deki yurttaşlarının elindeki gayrimenkulleri satmaları konusunda talimat verdi. Tabi bu bizim çok yorum yapacağımız bir durum değil, siyasi bir durum olduğuna inanıyorum. Ancak bir ülke, kaos olması, savaş olması durumlarında böyle bir karar alabilir” dedi.

“Her kriz bir fırsattır”

Hacıoğlu, bu kararın Türkiye’de yatırımcılar için fırsata dönüşebileceğini ifade etti. “Biz kapılarımızı açmışız, ülkemizden gelip gayrimenkul edinmişler ve bu gayrimenkulleri satmak istiyorlar. Bu bir kaos, minicik bir sorun olsa dahi her kriz bir fırsattır. Gayrimenkulleri satmak isterlerse uygun fiyatlara ellerinden çıkarmak zorunda kalacaklar. Sektör açısından baktığımızda bizi etkileyecek bir durum söz konusu değil. Ülke olarak biz geçmişte buna benzer şeyleri çok rahat aşmışız, bu gün de aşarız. Kendileri bilirler. Satmak istedikleri gayrimenkuller başka alıcılara talep oluşturur.’ dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

52 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkullerin Zekatı Nasıl Hesaplanır ?

İzmir’de 7 Hektarlık Bölgede Kentsel Dönüşüm Başlıyor