in

Tapu Müdürlüklerine Gidilmeden Yüz Binlerce İşlem Yapıldı

Web Tapu uygulaması ile online işlemler hızla devam ediyor.

Pandemi sürecinde hayata geçirilen ve kapsamın sürekli genişletildiği web tapu uygulamasında yüz binlerce işlem yapıldı. Vatandaşlar sorgulama, evrak işlemlerinin yanısıra Tapu Müdürlüklerine gitmeden online satış işlemlerini de web tapu üzerinden yaptılar.

2020 yılının başından itibaren uygulamada olan web tapu uygulaması vatandaşlar tarafından çok sevildi. Pandemi sürecinin kısıtlayıcı etkileri kapsamında birçok vatandaş, gayrimenkullerine ait onlarca işlemi kuruma gitmeye gerek duymadan uygulama üzerinden tamamladı.

Birçok İşlem Web Tapu Üzerinden Tamamlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün pandemi tedbirleri öncesinde web tapu uygulaması ile 300 binin altında bir prosedür gerçekleştirilmişti. Ancak pandemi sürecinin sonrasında önemi artan, kullanım alanı genişleyen web tapu uygulaması ile yıl sonunda toplam 1 milyon 350 bin işlem yapıldı.

2020 yılı genelinde web tapu ile gerekli belgeler elektronik ortamda gönderilirken emlakçılara yetki verilmesi, tapu senedi, ipotek belgesi gibi evrakın alınmasına kadar çoğu prosedür bu sistem üzerinde sağlandı. Vatandaşlar web tapu ile alım ve satım, ipotek, haritacılık gibi işlemlerini çok daha hızlı ve sıra beklemeden yağmış oldular. Vatandaşlar web tapu uygulamasında gerçekleştirdikleri prosedürlerin sonunda ıslak imza için kurum birimlerine gittiler.

Web Tapu Uygulaması Üzerinden En Çok Konut Satışı Yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü web tapu uygulaması üzerinden 2020 yılı genelinde en çok konut satışı İstanbul’da yapıldı. İstanbul’da 296 bin 808, Ankara’da 173 bin 269, İzmir’de 116 bin 109, Antalya’da 84 bin 640 ve Bursa’da 81 bin 675 konut, uygulama üzerinden satıldı. Konut satışlarının sonrasında ikinci sırada ise arsa satışları yer aldı.

Ne düşünüyorsunuz?

127 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

70 Dekarlık Alanda Yeni Tarımsal Proje

Emlak Danışmanlarının Bildirimi