in

Tarihi Av Köşkü Satışa Çıkarıldı

Av köşkü olarak kullanılan tarihi yapının mazisi 190 yıllık.

Osmanlı padişahlarından 2. Mahmut’un sekiz sene boyunca av köşkü olarak kullandığı yapı, mevcut sahipleri tarafından yeni alıcısıyla buluşturulmak üzere satışa çıkarıldı.

1831 yılına ait devir kayıtları bulunan İstanbul, Üsküdar Küçük Çamlıca’daki tarihi köşk görenleri mest ediyor.

Mimari yapısı ve tarihi açıdan önem arz ettiği için dikkatleri üzerine çeken köşk, 6 oda 2 salondan oluşuyor ve satış fiyatı 85 milyon lira olarak açıklandı.

Köşkün 2. Mahmut tarafından 8 yıl boyunca av köşkü olarak kullandığı biliniyor.

3 kattan oluşan ve 6780 metrekarelik arsa üzerinde bulunan tarihi köşkün toplamda 660 metrekarelik kapalı alanı mevcut.

“EVİN İÇERİSİNE MUTFAK YAPTIRILMAMIŞ”

Geçmişi 1831’li yıllara dayanan tarihi köşk ile ilgili bilgiler veren Danışman Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Köşk İstanbul’un en gözde noktalarından biri olan Çamlıca’nın etekleri üzerinde bulunuyor. Bu köşkü kıymetli kılan en önemli noktalardan birisi 2. Mahmut zamanında yani 1831 yılından kalan kayıtların ele geçirilmiş olması. O dönemde 2. Mahmut burayı 8 yıl boyunca av köşkü olarak kullanmış” dedi.

Köşkün geçmişi ile ilgili bilgileri aktarmaya devam eden Başaran, “Köşk daha sonrasında Türkiye’nin ilk dermotoloğu tarafından 1831 yılında satın alınıyor. Evi satın alan aile ve yakınları, uzun süre bu evde birlikte yaşıyorlar. Köşk ile ilgili dikkat çeken bir diğer nokta ise köşk içerinde mutfak olmamasıdır. O dönemde hizmetliler ve kahyalar kaldıkları müştemilatta hazırlayıp servislerini sunmuşlar. Kayıtlara göre evi alan Dermotolog Talat Bey’de bu düzeni bozmayarak evin içerisine mutfak yaptırmamıştır” Ayrıca, köşkü satışa çıkaran ailenin bir talebi olduğunu belirterek, bu köşkü satın alacak kişinin de buradaki yapıyı yaşattırmalarını istediklerini sözlerine ekledi.

Ne düşünüyorsunuz?

153 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çukurova Havalimanı İçin Tarih Verdi

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi̇ Nasıl Hazırlanır ?